|
1500 Metres (Standard: 4:50.00) |
| 4:12.10 | 3r1 | Rosie Clarke | unattached | Charlottesville, VA, USA | 18 Apr | | |
| 4:14.73 mx | 8r2 | Katie Snowden (U23) | Herne Hill Harriers | Eltham | 22 Jul | | |
| 4:16.97 | 4r3 | Georgia Peel (U23) | Aldershot, Farnham & District AC | Palo Alto, CA, USA | 2 May | | |
| 4:21.37 | 6 | Montana Jones | Aldershot, Farnham & District AC | Gordegem, BEL | 30 May | | |
| 4:22.49 | 5 | Molly Renfer (U23) | Kingston AC & Polytechnic Harriers | Gainsville, FL, USA | 3 Apr | | |
| 4:22.96 | 4B | Katy-Ann McDonald (U17) | Blackheath & Bromley Harriers AC | Watford | 27 Jun | | |
| 4:23.11 | 3 | Lily Partridge | Aldershot, Farnham & District AC | Bedford | 4 May | | |
| 4:30.43 mx | 6 | Phoebe Law (U20) | Kingston AC & Polytechnic Harriers | Kingston | 12 Aug | | |
| 4:31.19 | 7 | Steph McCall (U23) | South London Harriers | Bedford | 4 May | | |
| 4:32.29 | 4 | Sophie Cowper | Lincoln W | Manchester | 30 May | | |
| 4:34.45 | 2 | Niamh Brown (U17) | Aldershot, Farnham & District AC | Solihull | 22 Aug | | |
| 4:35.17 | 2 | Alexandra Brown (U15) | Herne Hill Harriers | Gateshead | 11 Jul | | |
| 4:35.21 | 3 | Claudia Lance Jones (U15) | Guildford & Godalming AC | Gateshead | 11 Jul | | |
| 4:36.07 | 1A | Fiona De Mauny | Walton AC | Crawley | 12 Jul | | |
| 4:36.85 mx | 5r13 | Gabi Eglen (U20) | Aldershot, Farnham & District AC | Watford | 29 Jul | | |
| 4:38.33 | 1 | Eugenie Cockle (U17) | Aldershot, Farnham & District AC | Kingston | 23 May | | |
| 4:38.91 mx | 3r1 | Hannah Edwards | Herne Hill Harriers | Tooting Bec | 29 Aug | | |
| 4:39.73 | 1 | Mollie O'Sullivan (U17) | Kingston AC & Polytechnic Harriers | Kingston | 12 Jun | | |
| 4:39.89 | 9rB | Gabi Eglen (U20) | Aldershot, Farnham & District AC | Oxford | 18 Jul | | |
| 4:39.92 | 9C | Jo Locker (W35) | Walton AC | Watford | 27 Jun | | |
| 4:40.59 | 1h1 | Elsa Palmer (U15) | Dorking Mole Valley AC | Gateshead | 10 Jul | | |
| 4:41.34 | 10C | Tabitha Bowden (U17) | Aldershot, Farnham & District AC | Watford | 27 Jun | | |
| 4:42.78 | 2A | Hannah Brooks | Crawley AC | Bedford | 6 Jun | | |
| 4:43.32 mx | 14r8 | Katherine Shiel-Rankin (U20) | Aldershot, Farnham & District AC | Watford | 2 Jun | | |
| 4:43.71 | 3 | Charlotte Dannatt (U17) | Camberley & District AC | Kingston | 23 May | | |
| 4:44.48 | 1 | Katherine Shiel-Rankin (U20) | Aldershot, Farnham & District AC | Kingston | 24 May | | |
| 4:44.55 mx | 9 | Lucy Olsen (U15) | Herne Hill Harriers | Tooting Bec | 4 Apr | | |
| 4:49.31 | 4 | Lucy Olsen (U15) | Herne Hill Harriers | Kingston | 24 May | | |
| 4:49.32 mx | 4 | Claire Grima (W35) | Hercules Wimbledon AC | Wimbledon | 10 Jun | | |
| 4:49.49 | 5 | Olivia Stillman (U15) | Sutton & District AC | Kingston | 24 May | | |
| 4:49.84 | 3 | Estelle Damant | St Mary's Richmond AC | Loughborough | 13 May | | |