|
1500 Metres (Standard: 4:50.00) |
| 4:14.90 | 11 | Rosie Clarke | Epsom & Ewell Harriers | Watford | 18 Jun | | |
| 4:15.88 | 1h3 | Georgia Peel (U23) | Aldershot, Farnham & District AC | Jacksonville, FL, USA | 29 May | | |
| 4:16.55 | 4A | Emelia Gorecka (U23) | Aldershot, Farnham & District AC | Watford | 18 Jun | | |
| 4:16.99 | 1A | Montana Jones | Aldershot, Farnham & District AC | Watford | 7 May | | |
| 4:18.71 | 1A | Katie Snowden (U23) | Herne Hill Harriers | Trafford | 10 Jun | | |
| 4:18.78 | 5h4 | Molly Renfer (U23) | Kingston AC & Polytechnic Harriers | Jacksonville, FL, USA | 29 May | | |
| 4:22.08 | 4A | Adelle Tracey (U23) | Guildford & Godalming AC | Watford | 16 Jul | | |
| 4:23.72 mx | 11r13 | Katy-Ann McDonald (U15) | Herne Hill Harriers | Watford | 2 Jul | | |
| 4:24.91 | 4 | Phoebe Law (U20) | Kingston AC & Polytechnic Harriers | Birmingham | 12 Jul | | |
| 4:25.09 | 3A | Lily Partridge | Aldershot, Farnham & District AC | Watford | 13 Aug | | |
| 4:26.90 mx | 10r13 | Niamh Brown (U17) | Aldershot, Farnham & District AC | Watford | 30 Jul | | |
| 4:27.14 | 2rB | Katy-Ann McDonald (U15) | Blackheath & Bromley Harriers AC | Watford | 17 May | | |
| 4:33.50 | 1 | Niamh Brown (U17) | Aldershot, Farnham & District AC | Kingston | 14 Jun | | |
| 4:35.51 | 1 | Jo Locker (W35) | Walton AC | Izmir, TUR | 27 Aug | | |
| 4:35.57 | 4 | Maddy Austin (U23) | Guildford & Godalming AC | Crystal Palace | 14 Jun | | |
| 4:36.13 | 1h1 | Eugenie Cockle (U15) | Aldershot, Farnham & District AC | Birmingham | 11 Jul | | |
| 4:36.74 | 3 | Mollie O'Sullivan (U15) | Kingston AC & Polytechnic Harriers | Bedford | 31 Aug | | |
| 4:37.53 mx | 8r7 | Laura Gent (U20) | Aldershot, Farnham & District AC | Watford | 27 Aug | | |
| 4:39.33 | 4r1 | Hannah Edwards (U23) | Herne Hill Harriers | Tooting | 26 Jul | | |
| 4:40.41 | 4h1 | Alexandra Brown (U15) | Herne Hill Harriers | Birmingham | 11 Jul | | |
| 4:41.16 | 2 | Stevie Lawrence (U20) | Croydon Harriers | Kingston | 14 Jun | | |
| 4:42.19 | 3 | Suzannah Monk (U20) | Guildford & Godalming AC | Kingston | 14 Jun | | |
| 4:42.67 | 9rB | Laura Gent (U20) | Aldershot, Farnham & District AC | Solihull | 16 Aug | | |
| 4:42.9 | 1A | Saskia Millard (U15) | Herne Hill Harriers | Southampton | 3 May | | |
| 4:43.69 | 2 | Claudia Lance-Jones (U15) | Guildford & Godalming AC | Kingston | 14 Jun | | |
| 4:44.54 mx | 5r8 | Estelle Damant | St Mary's Richmond AC | Watford | 2 Jul | | |
| 4:44.82 | 6 | Fiona De Mauny | Walton AC | Crystal Palace | 14 Jun | | |
| 4:44.82 mx | 8 | Liz Kipling (W40) | St Mary's Richmond AC | Watford | 27 Aug | | |
| 4:45.78 mx | 6 | Sophie Cowper | Lincoln W | Oxford | 17 Sep | | |
| 4:46.2 | 2 | Liz Kipling (W40) | St Mary's Richmond AC | Twickenham | 18 Jun | | |
| 4:46.69 | 2 | Victoria Robinson (U17) | Guildford & Godalming AC | Kingston | 14 Jun | | |
| 4:47.4 | 1A | Eloise O'Shaughnessy (U15) | Herne Hill Harriers | Reading | 31 May | | |
| 4:47.57 mx | 2r5 | Charlotte Dannatt (U17) | Camberley & District AC | Watford | 4 Jun | | |
| 4:47.87 | 4 | Elsa Palmer (U15) | Dorking Mole Valley AC | Kingston | 14 Jun | | |
| 4:47.97 | 5h3 | Ruth Haynes (U23) | Aldershot, Farnham & District AC | Bedford | 3 May | | |
| 4:48.2 | 1B | Kayah Wilks (U15) | Herne Hill Harriers | Reading | 31 May | | |
| 4:48.99 mx | 10r8 | Josie Savill (U20) | Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC | Watford | 2 Jul | | |
| 4:49.65 | 3r2 | Emily Roe (U15) | Guildford & Godalming AC | Birmingham | 2 Jul | | |
| 4:49.72 | 3 | Josephine Rhodes | Belgrave Harriers | Kingston | 24 May | | |