|
| 100 Metres (Standard: 12.24) | | 10.6 | 1 | Uvie Ugono | Herne Hill Harriers | Hayes | 29 Jun | | | | 10.7 | 1 | Marlon Dickson | Belgrave Harriers | Battersea Park | 21 May | | | | 11.1/+0.7 | 1 | Dominique Richards | Herne Hill Harriers | Wimbledon | 10 May | | | | 11.4/+0.7 | 2 | Michael Riddell | Guildford & Godalming AC | Wimbledon | 10 May | | | | 11.7/+0.7 | 3 | Neil Healy | Thames Valley Harriers | Wimbledon | 10 May | | |
|
| 200 Metres (Standard: 25.04) | | 21.6 | 1 | Uvie Ugono | Herne Hill Harriers | Hayes | 29 Jun | | | | 21.6 | 1 | Marlon Dickson | Belgrave Harriers | Tooting Bec | 20 Aug | | | | 21.9 | 2 | James Hilston | Belgrave Harriers | Battersea Park | 19 Apr | | |
|
| 400 Metres (Standard: 55.00) | | 46.54 | 1 | Michael Parper | Belgrave Harriers | Bad Homburg, GER | 7 Jun | | | | 47.24 | 4rB | James Hilston | Belgrave Harriers | Loughborough | 18 May | | | | 49.34 | h | Dominique Richards | Herne Hill Harriers | Hendon | 24 Aug | | | | 51.7 | 1 | D Gezgin | Belgrave Harriers | Wimbledon | 10 May | | | | 52.3 | 2 | R Lewis | Graven S | Wimbledon | 10 May | | |
|
| 800 Metres (Standard: 2:12.00) | | 1:53.5 | 1 | Alister Moses | Reigate Priory AC | Woking | 25 Jun | | | | 2:03.0 | 1 | A Smith | Guildford & Godalming AC | Wimbledon | 11 May | | | | 2:03.2 | 2 | Gareth Price | Sutton & District AC | Wimbledon | 11 May | | |
|
| 1500 Metres (Standard: 4:40.00) | | 3:49.74 | 2 | Alister Moses | Reigate Priory AC | Bedford | 6 Jul | | | | 4:02.8 | 1 | A Smith | Guildford & Godalming AC | Wimbledon | 10 May | | | | 4:06.5 | 2 | Alan Barnes | Aldershot, Farnham & District AC | Wimbledon | 10 May | | | | 4:14.1 | 3 | Tom Dew | Reigate Priory AC | Wimbledon | 10 May | | |
|
| 3000 Metres (Standard: 10:00.00) | | 8:34.0 | 2 | Alister Moses | Reigate Priory AC | Brighton | 20 Aug | | | | 9:14.6 | 1 | A Smith | Guildford & Godalming AC | Wimbledon | 11 May | | | | 9:17.2 | 2 | Kevin Quinn | Belgrave Harriers | Wimbledon | 11 May | | | | 9:32.2 | 3 | Kevin Gadd | Guildford & Godalming AC | Wimbledon | 11 May | | | | 9:39.4 | 4 | Ben Hunt | Epsom & Ewell Harriers | Wimbledon | 11 May | | |
|
| 110 Metres Hurdles (99.0cm) (Standard: 22.04) | | 16.1/+0.4 | 2 | Chris Woods | Walton AC | Wimbledon | 10 May | | | | 16.5/+0.4 | 3 | Ed Coats | Guildford & Godalming AC | Wimbledon | 10 May | | |
|
| 400 Metres Hurdles (91.4cm) (Standard: 65.00) | | 54.5 | 1 | Gareth Lewis | Cheam High School | Wimbledon | 11 May | | | | 58.3 | 2 | Chris Woods | Walton AC | Wimbledon | 11 May | | | | 58.4 | 3 | L Corneliussen | Hercules Wimbledon AC | Wimbledon | 11 May | | | | 63.0 | 4 | Paul Mahoney | Kingston AC & Polytechnic Harriers | Wimbledon | 11 May | | |
|
| High Jump (Standard: 1.55m [5ft1in]) | | 2.00 | 1A | Paul Graham | Blackheath Harriers | Birmingham | 14 Sep | | | | 1.95 | | Lewis Erdman | Belgrave Harriers | | | | | | 1.77 | D | Edward Coats | Guildford & Godalming AC | Sheffield | 31 May | | | | 1.68 | D | Gary Hall | Sutton & District AC | Enfield | 28 Jun | | |
|
|
| Long Jump (Standard: 5.80m [19ft0in]) | | 7.36/+0.7 | 2 | Darren Thompson | Belgrave Harriers | Sheffield | 12 Jul | | | | 7.02 | 1 | Nana Wilson | Herne Hill Harriers | Croydon | 14 Jun | | | | 6.94 | 1 | Charles Igbon | Newham & Essex Beagles | | 27 Jul | | | | 6.58 | 2 | Michael Riddell | Guildford & Godalming AC | Kingston | 14 Jun | | | | 6.54/+0.9 | 5 | Dominique Richards | Herne Hill Harriers | Crystal Palace | 25 May | | | | 6.52 | 3 | Luke Kelly | Grey Coat School, Westminster | Kingston | 14 Jun | | | | 6.35 | m | Edward Coats | Guildford & Godalming AC | Enfield | 28 Jun | | | | 6.20 | 5 | Gary Hall | Sutton & District AC | Kingston | 14 Jun | | | | 6.19 | 6 | William Chambers | Woking AC | Kingston | 14 Jun | | | | 6.16 | 3 | Ed Coats | Guildford & Godalming AC | Wimbledon | 11 May | | | | 5.82 | | G Stratton | Sutton & District AC | Sutton | 21 Sep | | | | 5.57 | | Danai Makusha | Croydon Harriers | Croydon | 27 Jul | | | | 5.39 | | Paul Graham | Blackheath Harriers | Bromley | 20 Jul | | |
|
| Triple Jump (Standard: 11.30m[37ft0in]) | | 14.63/+1.3 | 6 | Charles Igbon | Newham & Essex Beagles | Sheffield | 12 Jul | | | | 12.71 | 2 | Alan Barnes | Aldershot, Farnham & District AC | Kingston | 14 Jun | | | | 12.12 | | Paul Mahoney | Kingston AC & Polytechnic Harriers | Thurrock | 16 Aug | | | | 12.05 | 5 | Darren Swan | Tiffin School, Kingston | Kingston | 14 Jun | | | | 11.84 | | G Stratton | Sutton & District AC | Sutton | 21 Sep | | | | 11.83 | 6 | Aaron Bernard | Sutton & District AC | Kingston | 14 Jun | | |
|
|
|
| Hammer (6.25kg) (Standard: 25.00m [82ft0in]) | | 51.34 | 3 | Peter Fuller | Epsom & Ewell Harriers | Colindale | 20 Apr | | | | 47.06 | 5 | Timmon Whitehead (U15) | Guildford & Godalming AC | Copthall | 24 Aug | | | | 45.54 | 3A | Emeka Udechuku | Blackheath Harriers | Birmingham | 14 Sep | | | | 40.36 | 3 | Christian Vickery | Guildford & Godalming AC | Wimbledon Pk | 10 May | | | | 36.42 | | Yusuf Erol (U17) | Croydon Harriers | Croydon | 27 Jul | | |
|
|
| Decathlon (U20M events) (Standard: 3500pts) | | 6051pts | 4 | Edward Coats | Guildford & Godalming AC | Derby | 21 Sep | | | | 4373pts | 5 | Gary Hall | Sutton & District AC | Enfield | 29 Jun | | | | 3998pts | 8 | J Lesley | Kingston Sch | Enfield | 29 Jun | | |
|