|
3000 Metres (Standard: 11:00.00) |
| 8:55.11 | | Emelia Gorecka (U23) | Aldershot, Farnham & District AC | Birmingham | 26 Aug | | |
| 9:20.72 mx | 1r1 | Lily Partridge | Aldershot, Farnham & District AC | Watford | 2 Jul | | |
| 9:22.03 | 5 | Lily Partridge | Aldershot, Farnham & District AC | Gavardo, ITA | 18 May | | |
| 9:22.26 mx | 20r2 | Emily Wicks | Aldershot, Farnham & District AC | Watford | 30 Jul | | |
| 9:29.23 | 3 | Niamh Brown (U17) | Aldershot, Farnham & District AC | Bedford | 22 Jun | | |
| 9:33.31 | 5 | Phoebe Law (U20) | Kingston AC & Polytechnic Harriers | Bedford | 22 Jun | | |
| 9:39.33 | 1 | Emily Wicks | Aldershot, Farnham & District AC | Crystal Palace | 15 Jun | | |
| 9:51.42 | 5 | Georgie Bruinvels | Aldershot, Farnham & District AC | Crystal Palace | 15 Jun | | |
| 9:56.71 | 2 | Katy-Ann McDonald (U15) | Blackheath & Bromley Harriers AC | Milton Keynes | 7 Jun | | |
| 10:09.76 | 8 | Sophie Cowper | Lincoln W | Solihull | 16 Aug | | |
| 10:11.18 | 9 | Estelle Damant | St Mary's Richmond AC | Loughborough | 18 May | | |
| 10:18.1 mx | 3 | Liz Kipling (W40) | St Mary's Richmond AC | Horsham | 31 Aug | | |
| 10:19.6 | 2A | Pippa Monk (U17) | Guildford & Godalming AC | Crawley | 21 Jun | | |
| 10:21.4 | 1A | Claire Grima (W35) | Hercules Wimbledon AC | Wimbledon | 7 Jun | | |
| 10:21.98 mx | 7r2 | Claudia Lance Jones (U15) | Guildford & Godalming AC | Basingstoke | 16 Jul | | |
| 10:22.95 mx | 7 | Katie Bingle (U23) | Guildford & Godalming AC | Watford | 27 Aug | | |
| 10:25.5 | 1 | Liz Kipling (W40) | St Mary's Richmond AC | Twickenham | 21 Jun | | |
| 10:26.39 mx | 6 | Fiona De Mauny | Walton AC | Tooting Bec | 26 Jul | | |
| 10:31.3 | 1B | Amy Aronson | Hercules Wimbledon AC | Wimbledon | 7 May | | |
| 10:38.47 | 8 | Josie Savill (U20) | Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC | Wormwood Scrubs | 11 Jun | | |
| 10:42.05 mx | 22r1 | Charlotte Dannatt (U17) | Camberley & District AC | Watford | 2 Jul | | |
| 10:44.80 | 3 | Nancy Scott (U17) | Aldershot, Farnham & District AC | Kingston | 25 May | | |
| 10:45.6 | 2A | Emily Alden | Epsom & Ewell Harriers | Worthing | 2 Aug | | |
| 10:49.7 | 1B | Eleanor Harrison (U20) | Guildford & Godalming AC | Guildford | 17 May | | |
| 10:50.6 | 1A | Josephine Rhodes | Belgrave Harriers | Ashford | 19 Apr | | |
| 10:54.4 | 2ns | Sophie Lovell | Guildford & Godalming AC | Guildford | 17 May | | |
| 10:56.0 | 2A | Isabel Brinsden (U23) | Epsom & Ewell Harriers | Woking | 17 May | | |
| 10:56.45 | 4 | Charlotte Clover (U17) | Newbury | Kingston | 25 May | | |
| 10:59.01 | 5 | Kathryn Ditton (U17) | Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC | Kingston | 25 May | | |