|
3000 Metres (Standard: 11:00.00) |
| 9:07.82 | | Justina Heslop | Clapham Chasers | Twickenham | 3 Jun | | |
| 9:23.41 mx | 1r1 | Georgia Peel (U17) | Aldershot, Farnham & District AC | Watford | 12 Aug | | |
| 9:24.79 | 7 | Emelia Gorecka (U17) | Aldershot, Farnham & District AC | Twickenham | 3 Jun | | |
| 9:44.26 | 12 | Lily Partridge (U20) | Aldershot, Farnham & District AC | Loughborough | 17 May | | |
| 9:44.4 | | Hannah Brooks (U23) | Crawley AC | Crawley | 12 Apr | | |
| 9:45.48 | 2 | Ruth Haynes (U17) | Aldershot, Farnham & District AC | Sheffield | 11 Jul | | |
| 9:59.44 | | Georgie Bruinvels (U23) | South London Harriers | Kingston | 10 May | | |
| 10:00.0 | | Emily Adams | Aldershot, Farnham & District AC | Birmingham | 18 Jul | | |
| 10:00.61 | 2 | Georgia Peel (U17) | Aldershot, Farnham & District AC | Kingston | 10 May | | |
| 10:33.44 mx | | Joanna Rodriguez | Woking AC | Watford | 1 Jul | | |
| 10:13.2 | | Emily Nelson | Epsom & Ewell Harriers | Crawley | 27 Jun | | |
| 10:15.83 | | Eleanor Baker | South London Harriers | Stretford | 12 May | | |
| 10:18.09 | 2 | Susan Shiel-Rankin (U15) | Aldershot, Farnham & District AC | Watford | 21 Jun | | |
| 10:19.04 | 1 | Isabel Brinsden (U20) | Epsom & Ewell Harriers | Kingston | 13 Jun | | |
| 10:28.71 mx | 12r1 | Bethan Hubbard (U17) | Aldershot, Farnham & District AC | Watford | 29 Jul | | |
| 10:28.89 | 4 | Calypso Finch (U17) | Reigate Priory AC | Kingston | 10 May | | |
| 10:29.1 mx | | Claire Grima | Hercules Wimbledon AC | Wimbledon | 10 Jun | | |
| 10:30.88 | | Karen Ellison | Herne Hill Harriers | Chelmsford | 9 Aug | | |
| 10:31.40 | | Sarah Murphy | Belgrave Harriers | Bedford | 4 Jul | | |
| 10:32.0 | 1A | Sophie Cowper (U20) | Redhill & Surrey Beagles AC | Wimbledon | 5 Sep | | |
| 10:32.42 mx | 14r1 | Mae Partridge (U17) | Aldershot, Farnham & District AC | Watford | 29 Jul | | |
| 10:33.9 | | Danielle Christmas (U23) | Crawley AC | Kingston | 5 Sep | | |
| 10:34.11 | | Estelle Damant | Ranelagh | Loughborough | 27 May | | |
| 10:34.91 | 2 | Catherine Taylor (U20) | Aldershot, Farnham & District AC | Kingston | 10 May | | |
| 10:36.28 | 5 | Harriet Preedy (U15) | Aldershot, Farnham & District AC | Watford | 21 Jun | | |
| 10:37.7 | | Clare Pauzers (W45) | Herne Hill Harriers | Stevenage | 7 Jun | | |
| 10:40.7 | | Nathalie Warren | Walton AC | Watford | 5 Sep | | |
| 10:41.32 | | Zoe Vail | Belgrave Harriers | Bedford | 4 Jul | | |
| 10:42.41 | | Jane Sheard (W35) | Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC | Grangemouth | 2 Jul | | |
| 10:42.8 mx | | Liz Kipling (W35) | StM Richmond | Kingston | 12 Aug | | |
| 10:43.8 | 1 | Maddy Hardwick (U20) | Kingston AC & Polytechnic Harriers | Woking | 25 Jul | | |
| 10:44.2 | | Stephanie Robson (W35) | Havant | Horsham | 30 May | | |
| 10:48.28 | | Beth Andrew | Aldershot, Farnham & District AC | Kingston | 10 May | | |
| 10:48.40 mx | 7 | Alexandra West (U15) | Herne Hill Harriers | Tooting | 20 Jun | | |
| 10:52.43 | 5 | Maddie Garner (U17) | StM Richmond | Kingston | 10 May | | |
| 10:55.7 | | Fiona Love | Guildford & Godalming AC | Reading | 25 Apr | | |
| 10:58.0 | 1 | Elizabeth Stavreski (W35) | ThamesH&H | Wigan | 12 Aug | | |