|
3000 Metres (Standard: 11:00.00) |
| 8:51.02 | 12 | Rosie Clarke | Epsom & Ewell Harriers | Birmingham | 20 Aug | | |
| 9:03.85 | 8 | Emelia Gorecka | Aldershot, Farnham & District AC | Rovereto, ITA | 29 Aug | | |
| 9:17.64 mx | 12 | Phoebe Law (U23) | Kingston AC & Polytechnic Harriers | Kingston | 16 Aug | | |
| 9:20.45 | 2rA | Phoebe Law (U23) | Kingston AC & Polytechnic Harriers | Watford | 24 Jun | | |
| 9:29.05 | 1 | Chloe Tighe | Herne Hill Harriers | Crystal Palace | 10 Jun | | |
| 9:31.12 mx | | Charlotte Alexander (U17) | Herne Hill Harriers | Watford | 31 May | | |
| 9:32.49 | | Julia Tomczak (U20) | South London Harriers | Birmingham | 8 Jul | | |
| 9:33.52 mx | 16r2 | Katie Bingle | Aldershot, Farnham & District AC | Watford | 23 Aug | | |
| 9:34.05 | | Charlotte Alexander (U17) | Herne Hill Harriers | Birmingham | 8 Jul | | |
| 9:35.77 | 8rA | Molly Renfer | Highgate Harriers | Watford | 24 Jun | | |
| 9:38.8 | 1A | Sophie Harris | Belgrave Harriers | Southampton | 19 Aug | | |
| 9:39.51 | | Claudia Lance Jones (U17) | Guildford & Godalming AC | Loughborough | 21 May | | |
| 9:46.46 | 2A | Hannah Brooks | Crawley AC | Stevenage | 4 Jun | | |
| 9:47.62 | 2A | Sophie Cowper | Rotherham | Leigh | 16 Jul | | |
| 9:50.4 mx | 17r3 | Isabel Clark | Serpentine Runners | Paddington | 11 Jul | | |
| 9:52.50 mx | 9 | Steph McCall | South London Harriers | Battersea Park | 10 May | | |
| 9:59.33 | | Alexandra Brown (U17) | Herne Hill Harriers | Milton Keynes | 3 Jun | | |
| 9:59.34 mx | 7r1 | Gabi Eglen (U23) | Aldershot, Farnham & District AC | Watford | 6 Sep | | |
| 10:01.02 mx | 9 | Charlotte Dannatt (U20) | Camberley & District AC | Tonbridge | 17 Apr | | |
| 10:01.30 | | Olivia Stillman (U17) | Herne Hill Harriers | Birmingham | 8 Jul | | |
| 10:02.91 mx | 16rB | Niamh Brown (U20) | Aldershot, Farnham & District AC | Street | 1 May | | |
| 10:08.32 mx | 11r1 | Naomi Lenane | Epsom & Ewell Harriers | Watford | 6 Sep | | |
| 10:12.39 | 1 | Charlotte Dannatt (U20) | Camberley & District AC | Kingston | 14 May | | |
| 10:14.85 | 1 | Suzannah Monk (U23) | Guildford & Godalming AC | Loughborough | 7 Jun | | |
| 10:15.69 | 1 | Eva Holland (U15) | Herne Hill Harriers | Crystal Palace | 10 Jun | | |
| 10:18.78 mx | 13r1 | Pippa Roessler (U15) | Reigate Priory AC | Watford | 19 Apr | | |
| 10:19.46 | 2A | Isabel Brinsden | Epsom & Ewell Harriers | Carshalton | 15 Apr | | |
| 10:20.29 mx | 15r1 | Nancy Scott (U20) | Aldershot, Farnham & District AC | Watford | 31 May | | |
| 10:22.9 | 1A | Claire Grima (W35) | Hercules Wimbledon AC | Tooting Bec | 17 Jun | | |
| 10:28.76 mx | | Charlotte Vaughan (U17) | Walton AC | Watford | 3 May | | |
| 10:28.78 | 2 | Nancy Scott (U20) | Aldershot, Farnham & District AC | Kingston | 14 May | | |
| 10:30.29 | 1A | Dominique Corradi (U17) | Sutton & District AC | Carshalton | 15 Apr | | |
| 10:30.32 | 2 | Charlotte Vaughan (U17) | Walton AC | Kingston | 14 May | | |
| 10:31.00 | 3 | Olivia McDonald (U17) | Guildford & Godalming AC | Kingston | 14 May | | |
| 10:31.83 | 5A | Natasha Lodge | Herne Hill Harriers | Rugby | 4 Jun | | |
| 10:32.3 | 1 | Jo Locker (W40) | Walton AC | Ewell | 31 May | | |
| 10:35.81 mx | 8r2 | Alice Germana | Sutton Runners | Kingston | 16 Aug | | |
| 10:36.52 | 2 | Fiona de Mauny | Walton AC | Kingston | 14 May | | |
| 10:40.43 | | Katie Balme (U17) | Herne Hill Harriers | Battersea | 10 Jun | | |
| 10:40.49 | 3 | Jessica Robinson (U20) | Guildford & Godalming AC | Kingston | 14 May | | |
| 10:41.62 mx | | Katriona Brown (U17) | Aldershot, Farnham & District AC | Watford | 6 Sep | | |
| 10:42.33 | 2A | Mary James (W40) | South London Harriers | Carshalton | 15 Apr | | |
| 10:48.4 | 1A | Annabel Morton (U17) | Horsham Blue Star Harriers | Hastings | 15 Apr | | |
| 10:50.26 | | Eloise O'Shaughnessy (U17) | Blackheath & Bromley Harriers AC | Birmingham | 3 Sep | | |
| 10:50.53 A | 4 | Ruth Haynes | Aldershot, Farnham & District AC | Albuquerque, NM, USA | 1 Apr | | |
| 10:53.72 | 4 | Tatiana Cooke (U20) | Herne Hill Harriers | Kingston | 14 May | | |
| 10:55.05 mx | 11r2 | Eileen Brandley | Hercules Wimbledon AC | Kingston | 16 Aug | | |
| 10:56.09 | 4A | Josephine Rhodes | Belgrave Harriers | Wigan | 7 May | | |
| 10:57.75 | 9 | Julia Wedmore | Herne Hill Harriers | Kingston | 2 Jul | | |
| 10:57.8 | 1A | Joanna Davey (W40) | Reigate Priory AC | Hastings | 19 Aug | | |
| 10:58.03 | 1B | Emily Alden | Epsom & Ewell Harriers | Kingston | 22 Apr | | |