SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2021
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field > Inter-Counties > SEAAJ 2006
Today's Date: 10 May 2021
SEAA Under-15 & Under-20, 26 August 2006, TVAC, Eton
  
 
Team Scores
Under-15 Girls
1Kent46.5
2Middlesex39
3Essex37
4Sussex33
5Hampshire29
6Buckinghamshire26.5
7Dorset25
8Oxfordshire24
9=Bedfordshire21
9=Berkshire21
11Hertfordshire18
12Devon17
13Cornwall16
14Somerset15
15SURREY13
16Cambridgeshire10
17Wiltshire6
 
Under-20 Women
1Kent74
2SURREY57
3Essex54
4Hertfordshire41
5=Cambridgeshire35
5=Hampshire35
7Buckinghamshire32
8=Bedfordshire31
8=Middlesex31
10Suffolk28
11Dorset23
12Sussex18
13Oxfordshire17
14Wiltshire14
15Berkshire13
16Somerset12
17Cornwall11
18Devon10
Under-15 Boys
1SURREY70
2Kent69
3Essex62
4Hampshire61
5Sussex39
6Buckinghamshire28
7=Bedfordshire27
7=Berkshire27
7=Hertfordshire27
10Middlesex26
11Cornwall21
12Somerset19
13Oxfordshire13
14Dorset12
15Cambridgeshire8
16Suffolk6
17Devon1
 
Under-20 Men
1Kent72.5
2Buckinghamshire61
3SURREY60
4Essex53
5Hampshire51.5
6Middlesex46
7Hertfordshire45
8Sussex44.5
9Bedfordshire35
10Berkshire33
11Dorset17
12Cornwall14
13Oxfordshire10
14=Cambridgeshire8
14=Wiltshire8
16Somerset7.5
17Suffolk3
 
 
Individual performances by Surrey athletes
Under-15 Girls
100 Metres7h1Megan Smith(Aldershot, Farnham & District AC)13.39 (+0.2)
200 Metres1stTwinelle Hopeson(Croydon Harriers)25.19 (+0.6)
200 Metres1h1Twinelle Hopeson(Croydon Harriers)25.54 (-1.6)
800 Metres6h2Frederica Foster(South London Harriers)2:33.52
1500 Metres7thEmily Eastland((HBS))5:02.29
High Jumpno competitor
Pole VaultJade Ive(Sutton & District AC)NHm
Long Jump15thKatie Sheehan(Camberley & District AC)4.29wm (+2.2)
Shot Putt8thSarah Breen(Sutton & District AC)9.43m
Discus Throwno competitor
Javelin Throw7thZoe Edmunds(Guildford & Godalming AC)25.51m
3000 Metres Track Walkno competitor
Under-20 Women
100 Metres1stJoscelyn Hopeson((Arch T))11.89 (-0.3)
100 Metres1h1Joscelyn Hopeson((Arch T))12.11 (+0.2)
200 Metres1stJoscelyn Hopeson((Arch T))24.19 (-0.1)
200 Metres1h2Joscelyn Hopeson((Arch T))24.66 (-0.2)
400 Metres6h1Lauren Betts-Bucke(Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC)61.42
800 Metresno competitor
1500 Metres7thGeorgie Bruinvels(Dorking Mole Valley AC)4:55.55
100 Metres Hurdles4h2Harriet Abbiss(Aldershot, Farnham & District AC)15.76 (+1.0)
100 Metres Hurdles6thHarriet Abbiss(Aldershot, Farnham & District AC)16.10
400 Metres Hurdles5thNicola Jelley(Epsom & Ewell Harriers)69.47
High Jump1stShani Rainford(Herne Hill Harriers)1.74m
Pole Vault6thJenny Honeyball(Herne Hill Harriers)2.20m
Long Jump2ndDominique Blaize(Kingston AC & Polytechnic Harriers)5.51wm (+2.1)
Triple Jump9thHarriet Abbiss(Aldershot, Farnham & District AC)10.28m
Shot Putt3rdBriony Phillips(Herne Hill Harriers)11.27m
Discus Throwno competitor
Hammer Throwno competitor
Javelin Throw1stJade Dodd(Herne Hill Harriers)42.45m
3000 Metres Track Walkno competitor
Under-15 Boys
100 Metres1h2Dijon Archer(Herne Hill Harriers)11.21 (+1.0)
100 Metres2ndDijon Archer(Herne Hill Harriers)11.10 (-1.0)
200 Metres3h2Tom Kennedy(South London Harriers)23.93 (+0.4)
200 Metres4thTom Kennedy(South London Harriers)23.92 (-0.5)
400 Metres2h1Joash Howard(Croydon Harriers)53.99
400 Metres5thJoash Howard(Croydon Harriers)54.99
800 Metres1stRikkie Letch(Aldershot, Farnham & District AC)2:01.36
800 Metres1h1Rikkie Letch(Aldershot, Farnham & District AC)2:03.58
1500 Metres6thRichard Calder(Woking AC)4:29.91
High Jumpno competitor
Pole Vaultno competitor
Long Jump2ndDerek Yeboah(Croydon Harriers)5.82m (+1.8)
Triple Jump1stBabatunde Amosu((Selh HS))12.83m (+0.2)
Shot Putt1stMichael Wheeler(Herne Hill Harriers)18.49m
Discus Throw4thKariym Irving(Croydon Harriers)37.99m
Hammer Throw7thSam Wilkinson(Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC)38.00m
Javelin Throw3rdJohnny Fairclough(Herne Hill Harriers)48.93m
3000 Metres Track Walkno competitor
Under-20 Men
100 Metres1stHarry Aikines-Aryeetey(Sutton & District AC)10.39 (+0.3)
100 Metres1h1Harry Aikines-Aryeetey(Sutton & District AC)10.51 (+1.1)
200 Metres2h1Danny Doyley(Blackheath & Bromley Harriers AC)21.9 (-0.4)
400 Metresno competitor
800 Metres2h2George Thatcher(Croydon Harriers)2:00.58
800 Metres3rdGeorge Thatcher(Croydon Harriers)1:59.10
1500 Metres6thAlex Bodin(Hercules Wimbledon AC)4:06.52
2000 Metres Steeplechase2ndGary Bradbury(Woking AC)6:15.50
400 Metres Hurdles4h1Ashley Healey (U17)(Herne Hill Harriers)61.07
400 Metres Hurdles8thAshley Healey (U17)(Herne Hill Harriers)61.47
High Jump8thDavid Cole(Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC)1.85m
Pole Vault1stJoe Ive(Belgrave Harriers)5.00m
Long Jump4thPaul Ogun(Croydon Harriers)6.30m (+0.8)
Triple Jump8thLuke Hicks(Epsom & Ewell Harriers)12.21m (+1.0)
Shot Putt5thNick Webb(Woking AC)12.27m
Discus Throw2ndChris Scott(Guildford & Godalming AC)48.24m
Hammer Throw8thNick Webb(Woking AC)33.93m
Javelin Throwno competitor
3000 Metres Track Walk1stAlex Wright15:41.34

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.