SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association ©2024
You are here:
Home
>
Track & Field
>
Inter-Counties
> ARMY 1982
Today's Date: 21 May 2024
Army v Surrey v Hampshire, 7 July 1982, Aldershot
NO TEAM SCORES ARE CURRENTLY AVAILABLE
Team Scores
Senior Ladies
1
Hampshire
91
2
SURREY
84
3
Army
66
Senior Men
1
SURREY
134
2
Army
129
3
Hampshire
119
Individual performances by Surrey athletes
Senior Ladies
100 Metres
1
Ruth Millington
(Sutton & Cheam Harriers)
12.5
100 Metres
6
Ann Worrell
(Boro Rd CollBorough Road College)
12.7
200 Metres
4
Ruth Millington
(Sutton & Cheam Harriers)
25.2
200 Metres
6
Ann Worrell
(Boro Rd CollBorough Road College)
26.2
400 Metres
1
Virginia Graham
(Guildford & Godalming AC)
56.3
400 Metres
2
Jane Tomley
(Croydon Harriers)
58.4
800 Metres
1
Julie Compton
(Bracknell AC)
2:12.0
800 Metres
2
Alison Bott
(Woking AC)
2:13.7
1500 Metres
1
Rachel Disley
(Haslemere Border AC)
4:34.3
1500 Metres
2
Annette Roberts
(Hounslow AC)
4:38.2
100 Metres Hurdles (84.0cm)
1
Janet Honour
(Woking AC)
14.7
100 Metres Hurdles (84.0cm)
5
Victoria Lee
(Woking AC)
15.4
4 X 100 Metres Relay
-
SURREY
DQ
High Jump
1
Karen Gomes
(Croydon Harriers)
1.60m
Long Jump
1
Janet Honour
(Woking AC)
5.68m
Long Jump
5
Stephanie Thompson
(Bracknell AC)
5.13m
Shot Putt (4kg)
2
Stephanie Thompson
(Bracknell AC)
11.51m
Shot Putt (4kg)
3
Janet Honour
(Woking AC)
10.55m
Discus (1kg)
2
Iona Doyley
(Selsonia Ladies AC)
40.78m
Discus (1kg)
3
Rosemarie Doyley
(Herne Hill Harriers)
30.00m
Javelin 600g (pre-1999 model)
-
no competitor
Senior Men
100 Metres
1
Errol Roofe
(Epsom & Ewell Harriers)
10.7
100 Metres
3
Colin Gaynor
(Surrey AC)
10.8
200 Metres
2
Selwyn Clarke
(Herne Hill Harriers)
22.2
200 Metres
3
Rod Milne
(Epsom & Ewell Harriers)
22.4
400 Metres
2
David Mote
(Surrey AC)
48.9
400 Metres
6
G Sagar
(London AC)
50.7
800 Metres
2
Stuart Crossman
(Woking AC)
1:53.3
800 Metres
3
David Glassborow
(Herne Hill Harriers)
1:54.4
1500 Metres
2
Peter Barratt
(Ealing & Southall AC)
3:52.3
1500 Metres
6
John Watts
(Aldershot, Farnham & District AC)
4:12.4
5000 Metres
1
Bob Payne
(Herne Hill Harriers)
14:50.0
5000 Metres
4
Andy Evans
(South London Harriers)
15:29.4
3000 Metres Steeplechase (91.4cm)
3
Martin McEvilly
(Herne Hill Harriers)
9:28.5
110 Metres Hurdles (106.7cm)
1
Philip Barthrop
(Epsom & Ewell Harriers)
14.7
400 Metres Hurdles (91.4cm)
1
Kevin Currid
(Epsom & Ewell Harriers)
52.8
400 Metres Hurdles (91.4cm)
3
Maurice Evans
(Herne Hill Harriers)
55.1
4 X 100 Metres Relay
-
SURREY
DQ
4 X 400 Metres Relay
2
SURREY
3:16.6
High Jump
2
Trevor Whittle
(Polytechnic Harriers)
2.00m
High Jump
4
Leroy Haughton
(Herne Hill Harriers)
1.95m
Pole Vault
1
John Andrews
(Epsom & Ewell Harriers)
4.50m
Long Jump
1
Chris Carden
(Herne Hill Harriers)
7.06m
Long Jump
4
Michael McDonald
(South London Harriers)
6.67m
Triple Jump
1
Michael McDonald
(South London Harriers)
14.69m
Triple Jump
4
Chris Carden
(Herne Hill Harriers)
13.60m
Shot Putt (7.26kg)
3
Julian Hislop
(South London Harriers)
14.58m
Shot Putt (7.26kg)
4
Paul Edwards
(Walton AC)
13.28m
Discus (2kg)
4
Paul Edwards
(Walton AC)
42.96m
Discus (2kg)
5
Julian Hislop
(South London Harriers)
42.00m
Hammer (7.26kg)
1
Chris Melluish
(Cambridge Harriers)
48.86m
Hammer (7.26kg)
4
Steve Sage
(Epsom & Ewell Harriers)
45.02m
Javelin 800g (pre-1986 model)
2
John Crosse
(Sutton & Cheam Harriers)
62.82m
Javelin 800g (pre-1986 model)
6
Peter Crosbie
(Epsom & Ewell Harriers)
51.88m
E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise
Webmaster
.