SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2022
TRACK & FIELD Updated 17 November 2011
Later years
Earlier years
 
 
 

You are here: Home> Track & Field > Rankings > 2011 > SW
Today's Date: 30 September 2022
  
SURREY OUTDOOR TRACK & FIELD RANKINGS - 2011

Click below for other age groups:-
Select an event:
Women
(We have been advised by UKA that performances in mixed gender events are not eligible for record purposes nor as qualifying performances for championships.
Therefore we will show such performances in italics with an mx suffix. Please note that this does not apply to the Under-13 Age Groups because there are no records for them.)


Athletes are requested to ensure that their county affiliation is shown correctly on Power of Ten.
 
100 Metres (Standard: 12.80)
 11.57/+0.8 5Joice Maduaka (W35)Woodford Green with Essex LadiesBirmingham30 Jul 
 11.88 1Helen PryerWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACEton7 May 
 11.88/+0.1 7Denise OseiHerne Hill HarriersBedford16 Jul 
 12.0 1AAmy Allcock (U20)Aldershot, Farnham & District ACTwickenham9 Jul 
 12.01/+2.5 w3h3Twinelle Hopeson (U23)Croydon HarriersBedford25 Jun 
 12.1 1AShanice Harrison (U20)South London HarriersPortsmouth9 Jul 
 12.16 4h2Azaria FrancisWoodford Green with Essex LadiesBedford30 May 
 12.19/1.2 1r1Eleanor Ball (U20)Guildford & Godalming ACWalton17 Apr 
 12.2 3Vanessa La-Fon (U17)Herne Hill HarriersWalthamstow19 Jun 
 12.22/2.9 w1h2Maya Bruney (U15)Blackheath & Bromley Harriers ACBedford20 Aug 
 12.29/-1.0 1Maya Bruney (U15)Blackheath & Bromley Harriers ACBedford20 Aug 
 12.3 1AMichelle WatsonHerne Hill HarriersPortsmouth21 May 
 12.32/+1.4 4r3Twinelle Hopeson (U23)Croydon HarriersLoughborough23 Apr 
 12.33/-0.2 2r1Isabelle Stanway (U23)Guildford & Godalming ACLee Valley9 Apr 
 12.36/-0.8 1Amy GodsellBlackheath & Bromley Harriers ACLee Valley16 Apr 
 12.4 1BJade Phillips (U23)Herne Hill HarriersPortsmouth21 May 
 12.50/+1.9 1Emily ParkerEpsom & Ewell HarriersLoughborough25 May 
 12.5 1Helen ChannonWalton ACWalton15 Jun 
 12.52 2Susan McLoughlinWalton ACMilton Keynes21 May 
 12.56/-1.5 4Joscelynn HopesonCroydon HarriersKingston14 May 
 12.6 1h1Olivia Parrott (U17)Aldershot, Farnham & District ACAldershot11 Jun 
 12.67/0.4 2Jessie Knight (U20)Herne Hill HarriersCrawley13 Jul 
 12.7 1AImani Lansiquot (U15)Sutton & District ACSutton16 Apr 
 12.7 1AEmily de Beaux (U20)Guildford & Godalming ACPortsmouth29 May 
 12.78/0.2 1r15Eleanor White (U17)Sutton & District ACCrawley27 Mar 
 12.8 2AEleanor Smith-Hahn (U15)Croydon HarriersSutton16 Apr 
 12.8 1Becky Moore (U17)Aldershot, Farnham & District ACAbingdon22 May 
 12.8 6Hazel Ashby (U17)Herne Hill HarriersWalthamstow19 Jun 
 12.8 1AMatilda Rainsborough (U17)Guildford & Godalming ACGuildford26 Jun 
 12.8 1AKia Watson (U15)Aldershot, Farnham & District ACGuildford24 Jul 
200 Metres (Standard: 26.20)
 23.40/2.4 w1AJoice Maduaka (W35)Woodford Green ACLoughborough22 May 
 23.52/0.2 1Helen PryerWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACEton7 May 
 24.3 1Funto Fabunmi-Alade (U20)Herne Hill HarriersReading11 Jun 
 24.57 2Amy Allcock (U20)Aldershot, Farnham & District ACGateshead2 Jul 
 24.74/0.4 1h3Maya Bruney (U15)Blackheath & Bromley Harriers ACGateshead1 Jul 
 24.8 w1Shanice Harrison (U20)South London HarriersBattersea11 Jun 
 24.81/-0.1 5h2Donna Fraser (W35)Croydon HarriersSzczecin, POL25 Jun 
 24.85 3Shanice Harrison (U20)South London HarriersGateshead2 Jul 
 24.9 1BDenise OseiHerne Hill HarriersKingston9 Jul 
 25.19 HEmily ParkerEpsom & Ewell HarriersStoke3 Sep 
 25.22/-0.4 1r1Michelle WatsonHerne Hill HarriersLee Valley9 Apr 
 25.3/nwr 2Azaria FrancisWoodford Green with Essex LadiesKingston15 May 
 25.40/-2.1 HJo Rowland (U23)Crawley ACBedford4 Jun 
 25.45/2.4 w4h3Emily MartinHercules Wimbledon ACLos Angeles, USA23 Apr 
 25.53/-3.3 1Shona Richards (U17)Epsom & Ewell HarriersKingston15 May 
 25.56/2.0 2r11Jessie Knight (U20)Herne Hill HarriersCrawley24 Apr 
 25.56/0.6 1BLaura Burke (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACBromle24 Jul 
 25.58 3Susan McLoughlinWalton ACBromley24 Jul 
 25.6 1AEleanor Ball (U20)Guildford & Godalming ACGuildford21 May 
 25.65/-0.9 2BYimika Adewakun (U20)Blackheath & Bromley Harriers ACChelmsford29 May 
 25.7 1BAdelle Tracey (U20)Guildford & Godalming ACBasildon3 Sep 
 25.8 2Eleanor Smith-Hahn (U15)Croydon HarriersHastings19 Jun 
 25.82/1.7 6r2Emily MartinHercules Wimbledon ACAzusa, USA15 Apr 
 25.83/1.4 1Amy GodsellBlackheath & Bromley Harriers ACLee Valley16 Apr 
 25.89/-3.3 2h1Isabelle Stanway (U23)Guildford & Godalming ACBedford1 May 
 25.9 1AImani Lansiquot (U15)Sutton & District ACSutton16 Apr 
 25.9 2Vanessa La-Fon (U17)Herne Hill HarriersWalthamstow19 Jun 
 25.9 2AEmily de Beaux (U20)Guildford & Godalming ACPortsmouth9 Jul 
 26.05/1.9 4BJessica McCabe (U20)Guildford & Godalming ACDerby11 Sep 
 26.15 nsSarah Abrams (U20)Blackheath & Bromley Harriers ACBasildon10 Jul 
 26.2 1AMatilda Rainsborough (U17)Guildford & Godalming ACGuildford26 Jun 
400 Metres (Standard: 61.00)
 53.45 1r2Helen PryerWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACHilversum, NED11 Sep 
 54.51 4Katie Snowden (U20)Herne Hill HarriersBedford26 Jun 
 55.29 7Yimika Adewakun (U20)Blackheath & Bromley Harriers ACBedford26 Jun 
 55.93 4r3Donna Fraser (W35)Croydon HarriersWoodford5 Jul 
 56.4 5r3Adelle Tracey (U20)Guildford & Godalming ACTooting18 Jun 
 56.50 2ALaura Burke (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACBasildon10 Jul 
 56.60 1AJessie Knight (U20)Herne Hill HarriersBromley24 Jul 
 56.63 2Twinelle Hopeson (U23)Croydon HarriersLoughborough23 Apr 
 56.85 3Molly Renfer (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersKingston15 May 
 57.2 1Susan BovillSutton & District ACKingston30 Apr 
 57.35 4h3Amy Allcock (U20)Aldershot, Farnham & District ACBedford25 Jun 
 57.4 1AMaddy Austin (U17)Guildford & Godalming ACBasildon3 Sep 
 57.90 4Matilda Rainsborough (U17)Guildford & Godalming ACCrawley29 Aug 
 58.68 2r1Emily de Beaux (U20)Guildford & Godalming ACWalton17 Apr 
 59.8 4Lana WhatleyKingston AC & Polytechnic HarriersKingston30 Apr 
 60.47 3Virginia Mitchell (W45)Woking ACSacremento, USA16 Jul 
800 Metres (Standard: 2:20.00)
 2:02.73 3ACharlotte BestCrawley ACWatford11 Jun 
 2:05.21 2AGeorgia Peel (U20)Aldershot, Farnham & District ACWatford15 Jun 
 2:05.26 1CKatie Snowden (U20)Herne Hill HarriersWatford11 Jun 
 2:05.56 2AAdelle Tracey (U20)Guildford & Godalming ACWatford10 Aug 
 2:07.32 3AMaddy Austin (U17)Guildford & Godalming ACWatford10 Aug 
 2:09.12 5r1Molly Renfer (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersHochdorf, SUI9 Jul 
 2:10.83 3CMontana JonesAldershot, Farnham & District ACBirmingham20 Aug 
 2:13.8 1BRosie Clarke (U23)Epsom & Ewell HarriersEltham17 Aug 
 2:15.65 1Lily Partridge (U23)Aldershot, Farnham & District ACKingston14 May 
 2:16.0 4Emelia Gorecka (U20)Aldershot, Farnham & District ACKingston3 Sep 
 2:16.79 1r1Helena Corbin (U23)Woking ACWoking17 Apr 
 2:17.09 2r1Yimika Adewakun (U20)Sutton & District ACParliament Hill23 Apr 
 2:17.74 mx8r4Poppy Disley-May (U17)Aldershot, Farnham & District ACWatford18 May 
 2:18.4 Fiona ParryWalton ACStevenage30 Jul 
 2:18.47 3Liz Kipling (W35)St Mary's Richmond ACKingston14 May 
 2:18.8 1ARebecca Dingemans (U15)Guildford & Godalming ACSutton2 Jul 
 2:18.88 HEmily ParkerEpsom & Ewell HarriersStoke4 Sep 
 2:19.0 1ARebecca Pritchard (U17)Guildford & Godalming ACGuildford26 Jun 
 2:19.5 1AMolly Pocock (U15)Aldershot, Farnham & District ACGuildford24 Jul 
 2:19.60 1Lisa Ferguson (U17)Reigate Priory ACKingston11 Jun 
 2:19.70 mx4BMolly Sharples (U15)Aldershot, Farnham & District ACParliament Hill23 Apr 
1500 Metres (Standard: 4:50.00)
 4:16.36 4Georgia Peel (U20)Aldershot, Farnham & District ACLille, FRA9 Jul 
 4:16.61 6BHannah BrooksCrawley ACPalo Alto, USA1 May 
 4:20.29 8AEmelia Gorecka (U20)Aldershot, Farnham & District ACSolihull9 Jul 
 4:24.2 mx3BJustina HeslopClapham ChasersEltham22 Jun 
 4:27.94 mx13Lily Partridge (U23)Aldershot, Farnham & District ACWatford4 May 
 4:27.98 7ARosie Clarke (U23)Epsom & Ewell HarriersWatford10 Aug 
 4:30.62 12CEmily Wicks (was Adams)Aldershot, Farnham & District ACWatford11 Jun 
 4:33.30 2Lily Partridge (U23)Aldershot, Farnham & District ACHemel Hempstead17 Jul 
 4:36.30 6r11Ruth Bourne (U17)Tonbridge ACWatford1 Jun 
 4:36.98 4r9Katie Snowden (U20)Herne Hill HarriersWatford24 Aug 
 4:39.20 9r11Poppy Disley-May (U17)Guildford & Godalming ACWatford1 Jun 
 4:39.24 6Katherine Shiel-Rankin (U15)Aldershot, Farnham & District ACGateshead2 Jul 
 4:39.52 7r11Maddy Austin (U17)Guildford & Godalming ACWatford27 Jul 
 4:39.61 12Susan Shiel-Rankin (U17)Aldershot, Farnham & District ACBedford25 Jun 
 4:41.9 2AZahara Hyde (W45)Coventry Godiva HarriersStafford3 Jul 
 4:44.9 1AJoanna Klaptocz (U20)Guildford & Godalming ACEton20 Aug 
 4:45.1 1ASandra Wilson (W45)SerpentineCroydon21 May 
 4:45.30 10r1Madeleine Garner (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACWatford1 Jun 
 4:46.0 1AEmily AldenEpsom & Ewell HarriersKingston3 Jul 
 4:46.3 Jo Locker (W35)Walton ACEwell1 Jun 
 4:46.49 mx3r8Estelle DamantRanelagh HarriersWatford24 Aug 
 4:46.5 2ALiz Kipling (W35)St Mary's Richmond ACCarshalton30 Apr 
 4:47.38 mx3r9Emily Reeves (U15)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACWatford27 Jul 
 4:47.49 4r9Bethany Gibson (U17)Aldershot, Farnham & District ACWatford27 Jul 
 4:47.51 mx4r8Molly Pocock (U15)Aldershot, Farnham & District ACWatford24 Aug 
 4:49.17 mx10r9Josie Savill (U15)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACWatford27 Jul 
 4:49.82 2Josie Savill (U15)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACKingston15 May 
 4:49.82 2Josie Savill (U15)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACKingston15 May 
 4:49.93 2Ruth Haynes (U20)Aldershot, Farnham & District ACKingston15 May 
 4:50.0 2Emily Reeves (U15)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACKingston11 Jun 
1 Mile (Standard: 5:40.00)
 5:09.0 6Sandra McDougallSerpentineWillesden14 Jun 
 5:09.31 2Ruth Bourne (U17)Tonbridge ACTonbridge25 Apr 
 5:13.0 Clare Elms (W45)Dulwich RunnersMonte Gordo, POR3 Nov 
 5:20.6 Katie Snowden (U20)Herne Hill HarriersCrystal Palace3 Apr 
 5:26.4 Molly Renfer (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersCrystal Palace3 Apr 
 5:27.6 Armelle Folkes (U20)Herne Hill HarriersCrystal Palace3 Apr 
 5:39.6 Andrea Pickup (W40)Dulwich RunnersDulwich12 Jul 
3000 Metres (Standard: 11:00.00)
 9:08.01 mx5r2Emelia Gorecka (U20)Aldershot, Farnham & District ACWatford24 Jul 
 9:14.08 Emelia Gorecka (U20)Aldershot, Farnham & District ACDouglas, IOM11 Sep 
 9:17.70 6Hannah BrooksCrawley ACTallahassee, USA8 Apr 
 9:47.5 mx10Natalie Harvey (W35)South London HarriersKingston13 Aug 
 9:57.02 1Liz Kipling (W35)St Mary's Richmond ACKingston15 May 
 9:57.73 1Estelle DamantSt Mary's Richmond ACLoughborough11 May 
 9:59.18 20r1Katherine Shiel-Rankin (U15)Aldershot, Farnham & District ACWatford27 Jul 
 10:01.3 1BGeorgie BruinvelsAldershot, Farnham & District ACKingston3 Sep 
 10:02.19 3ASandra WilsonSerpentineHendon3 Jul 
 10:03.4 1AEmily AldenEpsom & Ewell HarriersPortsmouth21 May 
 10:05.19 mx4BRuth Haynes (U20)Aldershot, Farnham & District ACStreet2 May 
 10:05.6 2Harriet Preedy (U17)Aldershot, Farnham & District ACGuildford8 May 
 10:07.25 1Susan Shiel-Rankin (U17)Aldershot, Farnham & District ACKingston15 May 
 10:08.1 1ANaomi Lenane (U23)Aldershot, Farnham & District ACHorsham21 May 
 10:10.16 1Ruth Bourne (U17)Tonbridge ACTonbridge5 Jun 
 10:13.81 12r1Josie Savill (U15)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACWatford1 Jun 
 10:18.26 2Fiona LoveClapham ChasersKingston15 May 
 10:18.7 1ARose NicholsonWoking ACWoking21 May 
 10:19.2 1BJoanna RodriguezWoking ACWoking21 May 
 10:28.0 mx1Claire GrimaHercules Wimbledon ACWimbledon Park8 Jun 
 10:30.2 1BMadeleine Garner (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACGuildford21 May 
 10:30.8 1AIsabel Brinsden (U20)Epsom & Ewell HarriersKingston3 Sep 
 10:33.4 2AGeorgina Bland (U20)Dorking Mole Valley ACBracknel20 Aug 
 10:36.8 1Sophie Cowper (U23)Lincoln WLincoln 17 Apr 
 10:37.7 1Zahara Hyde (W45)Coventry Godiva HarriersKettering7 May 
 10:38.8 17Ruth Clifton (W35)Hercules Wimbledon ACTooting20 Jul 
 10:40.3 4Jo Locker (W35)Walton ACHarrow7 May 
 10:40.8 2AZoe Shannon (U23)Dorking Mole Valley ACWoking21 May 
 10:41.01 12r1Molly Pocock (U15)Aldershot, Farnham & District ACWatford7 Sep 
 10:48.65 2Sophie Foreman (U17)South London HarriersTonbridge5 Jun 
 10:49.04 mx11r1Montana JonesAldershot, Farnham & District ACWatford18 May 
 10:53.27 11Laura Gent (U17)Reigate Priory ACTonbridge25 Apr 
 10:56.2 1BAlice LethbridgeAldershot, Farnham & District ACHorsham21 May 
5000 Metres (Standard: 20:00.00)
 15:51.20 1AEmelia Gorecka (U20)Aldershot, Farnham & District ACManchester28 May 
 15:58.54 1Justina HeslopClapham ChasersBedford17 Jul 
 16:09.81 1Hannah BrooksCrawley ACGainesville. USA1 Apr 
 16:55.72 4AEmily Wicks (was Adams)Aldershot, Farnham & District ACBirmingham20 Aug 
 18:12.33 18ARuth Haynes (U20)Aldershot, Farnham & District ACManchester28 May 
 18:33.9 6h2Sophie Cowper (U23)Lincoln WBedford30 Apr 
10,000 Metres (Standard: 40:00.00)
2000 Metres Steeplechase (91.4cm) (Standard: 9:00.00)
 7:52.2 Maddie Garner (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACEton7 May 
 8:08.5 Lauren StewartWoodford Green with Essex LadiesLee Valley6 Aug 
 8:15.4 Karen EllisonHerne Hill HarriersKingston5 Jun 
 8:18.9 Susanna Ditton (U23)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACLeigh4 Jun 
 8:42.2 Sarah Knox (W40)SerpentineTooting Bec27 Aug 
3000 Metres Steeplechase (91.4cm) (Standard: 13:00.00)
100 Metres Hurdles (84.0cm) (Standard: 16.50)
 14.34 HEmily ParkerEpsom & Ewell HarriersStoke3 Sep 
 14.67/2.6 w2AJessica McCabe (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACBasildon10 Jul 
 14.68/+3.0 wHJo Rowland (U23)Crawley ACBedford4 Jun 
 14.90 1Jo Rowland (U23)Crawley ACCrawley24 Apr 
 14.90/0.2 7Jessica McCabe (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACGateshead2 Jul 
 14.9 1Lisa O'Brien (U20)Walton ACCrawley23 Jul 
 15.00/+3.3 wHJodie FavellSutton & District ACCarshalton10 Sep 
 15.1 1Jasmin Dotzek (U23)Crawley ACWarrington3 Apr 
 15.31/3.6 w3Rebecca Zelic (U20)Herne Hill HarriersKayseri, TUR12 Jul 
 15.4 1Jodie FavellSutton & District ACKingston30 Apr 
 15.5 2Jahisha Thomas (U17)Sutton & District ACKingston10 Jul 
 15.7 1AKatie Miller (U23)Epsom & Ewell HarriersPortsmouth21 May 
 15.77/1.9 3Rebecca Zelic (U20)Herne Hill HarriersAbingdon27 Aug 
 15.8 2AAisha Naibe-Wey (U20)Herne Hill HarriersPortsmouth21 May 
 15.84/-0.2 1ALaura Burke (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACBromley24 Jul 
 16.01/2.0 1BSarah Abrams (U20)Blackheath & Bromley Harriers ACBasildon10 Jul 
400 Metres Hurdles (76.2cm) (Standard: 70.00)
 58.04 1Emily ParkerEpsom & Ewell HarriersBedford17 Jul 
 61.01 4Laura Burke (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACBedford26 Jun 
 62.39 4Susan McLoughlinWalton ACAshford19 Jun 
 63.93 2Louise AylwinWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACKingston15 May 
 64.04 3Jodie FavellSutton & District ACKingston15 May 
 64.7 1AJessica McCabe (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACGuildford21 May 
 64.77 8Aisha Naibe-Wey (U20)Herne Hill HarriersBedford26 Jun 
 64.93 3Susan McLoughlinWalton ACWalton17 Apr 
 65.65 1Virginia Mitchell (W45)Woking ACSacremento, USA11 Jul 
 66.29 1BHannah Edwards (U20)Herne Hill HarriersChelmsford29 May 
 67.33 6Lana WhatleyKingston AC & Polytechnic HarriersKingston15 May 
 67.67 1BRachel Robinson (U20)Blackheath & Bromley Harriers ACDerby11 Sep 
 69.2 1AFiona Clarke (U17)Aldershot, Farnham & District ACSutton20 Aug 
High Jump (Standard: 1.55m [5ft1in])
 1.77m 1Camellia Hayes (U17)Aldershot, Farnham & District ACBedford20 Aug 
 1.75m Charis O'ConnorGuildford & Godalming ACBedford30 May 
 1.73m 2ASarah Abrams (U20)Sutton & District ACBasildon10 Jul 
 1.67m Jo Rowland (U23)Crawley ACArona, ESP14 May 
 1.65m Diana Norman (W35)Epsom & Ewell HarriersWoking9 Jul 
 1.65m HEmily ParkerEpsom & Ewell HarriersStoke3 Sep 
 1.63m 1BFiona Clarke (U17)Aldershot, Farnham & District ACGuildford8 May 
 1.60m 2Emily Haberfield (U17)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACBracknell26 Mar 
 1.60m PShirin Irving (U15)Croydon HarriersWinchester25 Jun 
 1.59m HJasmin Dotzek (U23)Crawley ACHexham23 Jul 
 1.58m 1AAmy de Beaux (U17)Guildford & Godalming ACSutton2 Jul 
 1.57m 1Phoebe Callaghan-Mills (U15)Kingston AC & Polytechnic HarriersKingston15 May 
 1.55m 1BVicky Maguire (U17)Guildford & Godalming ACGuildford28 May 
 1.55m 3Elena Rodham-Cooke (U15)Herne Hill HarriersCrystal Palace2 Jul 
 1.55m Lizzie Thompsom (U23)Epsom & Ewell HarriersWoking9 Jul 
 1.55m 1ALeah Dyson (U17)Dorking Mole Valley ACBrighton9 Jul 
Pole Vault (Standard: 2.50m [8ft3in])
 3.97m 1Jade Ive (U20)Shaftesbury Barnet HarriersBirmingham20 Aug 
 3.30m 1ARosa Williams (U20)Herne Hill HarriersSutton30 Apr 
 3.10m 2Tilly Hooper (U15)Sutton & District ACAshford7 Aug 
 2.90m 1BAngharad Seaton (U20)Herne Hill HarriersKingston5 Jun 
 2.90m 1ALouisa ClarkeSutton & District ACKingston9 Jul 
 2.70m 2AClare Maurer (U20)Guildford & Godalming ACBasildon3 Sep 
 2.70m 2AAmy de Beaux (U17)Guildford & Godalming ACReading18 Sep 
 2.50m 1AAnnabel Sharpe (U17)Guildford & Godalming ACSutton16 Apr 
 2.50m 1ANatasha HartWoking ACBournemouth30 Apr 
Long Jump (Standard: 5.18m [17ft0in])
 5.98m/1.0 4Sarah Abrams (U20)Sutton & District ACLoughborough22 May 
 5.98m/+0.6 2AEmily ParkerEpsom & Ewell HarriersHendon9 Jul 
 5.87m 9Emily MartinHercules Wimbledon ACBedford1 May 
 5.85m/1.2 1Jahisha Thomas (U17)Sutton & District ACBedford20 Aug 
 5.81m/+2.9 w1Charis O'ConnorGuildford & Godalming ACKingston14 May 
 5.62m 1ACharis O'ConnorGuildford & Godalming ACHemel Hempstead30 Apr 
 5.58m w1Shirin Irving (U15)Croydon HarriersLee Valley8 May 
 5.55m 1Jo Rowland (U23)Crawley ACCrawley24 Apr 
 5.46m 1BDiana Norman (W35)Epsom & Ewell HarriersPortsmouth21 May 
 5.37m/0.0 HxShirin Irving (U15)Croydon HarriersStoke13 Aug 
 5.33m 2AHelen ChannonWalton ACStevenage30 Jul 
 5.33m/+2.6 wHJasmin Dotzek (U23)Crawley ACWoodford8 May 
 5.24m 2AKatie Sheehan (U20)Aldershot, Farnham & District ACAbingdon17 Sep 
 5.22m 1ASarah Rusling (U17)East Grinstead ACEastbourne17 Jul 
Triple Jump (Standard: 10.30m [34ft0in)
 12.32m/-0.3 3BZainab CeesayWoodford Green with Essex LadiesHendon10 Jul 
 11.58m/0.8 2AJahisha Thomas (U17)Sutton & District ACKingston14 Aug 
 11.46m 1ASarah Abrams (U20)Sutton & District ACBromley24 Jul 
 11.06m 1Lisa O'Brien (U20)Walton ACKingston11 Jun 
 10.92m/0.2 3Rebecca Zelic (U20)Herne Hill HarriersAbingdon27 Aug 
 10.69m/+1.4 1Lisa O'Brien (U20)Walton ACKingston15 May 
 10.64m 1ADiana Norman (W35)Epsom & Ewell HarriersKingston3 Sep 
 10.54m 2AMichelle NestorBelgrave HarriersKingston5 Jun 
 10.42m 2AAmy de Beaux (U17)Guildford & Godalming ACEton20 Aug 
 10.39m 2ANicole Kendall (U17)Kingston AC & Polytechnic HarriersKingston10 Jul 
Shot Putt (4kg) (Standard: 10.00m [33ft0in])
 14.93m 1AEleanor GatrellWoking ACBournemouth30 Apr 
 12.31m HJo Rowland (U23)Crawley ACBedford4 Jun 
 11.59m HJasmin Dotzek (U23)Crawley ACStoke3 Sep 
 11.33m 3Gabriella Roseje (U20)Herne Hill HarriersGateshead1 Jul 
 11.33m 1ABriony Phillips (U23)Herne Hill HarriersKingston9 Jul 
 10.64m 1Holly Stroud (U20)Guildford & Godalming ACKingston15 May 
 10.61m 1ACamilla Thrush (W40)Kingston AC & Polytechnic HarriersCarshalton20 Aug 
 10.44m 1BJavonique Ekra (U20)Herne Hill HarriersKingston9 Jul 
 10.28m 2ACarla Letheby (U20)Walton ACStevenage30 Jul 
 10.01m 1BPippa Wingate (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersKingston3 Sep 
Discus (1kg) (Standard: 30.00m [100ft0in])
 60.76m 1AJade NichollsShaftesbury Barnet HarriersHendon9 Jul 
 38.35m 2ACarla Letheby (U20)Walton ACMilton Keynes21 May 
 37.54m 2AEleanor GatrellWoking ACCanterbury3 Sep 
 35.61m 2Iyani Obi-Adewole (U17)South London HarriersAshford7 Aug 
 35.48m 1Angela Mitchell (W45)Harrow ACKingston14 May 
 34.66m 2Holly Stroud (U20)Guildford & Godalming ACKingston14 May 
 33.91m 1APippa Wingate (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersKingston10 Jul 
 33.77m 1Gabriella Roseje (U20)Herne Hill HarriersBattersea11 Jun 
 33.61m 1Sophie Mace (U13)Walton ACSandy4 Aug 
 33.34m 2Camilla Thrush (W40)Kingston AC & Polytechnic HarriersKingston30 Apr 
 32.66m 2Kasia KublikRedhill&SBKingston14 May 
 32.07m 1BSinead O'Brien (U20)Walton ACHarrow7 May 
 31.31m 6Leanne Bettis (U20)Dorking Mole Valley ACKingston10 Apr 
 30.80m 1Charlotte Owens (U17)Guildford & Godalming ACKingston15 May 
Hammer (4kg) (Standard: 30.00m [100ft0in])
 46.48m 1Pippa Wingate (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersKingston15 May 
 42.28m 1Helen EphgraveGuildford & Godalming ACKingston15 May 
 41.49m 1AEleanor GatrellWoking ACBournemouth30 Apr 
 39.79m 2Carla Letheby (U20)Walton ACKingston15 May 
 39.24m 3Camilla Thrush (W40)Kingston AC & Polytechnic HarriersSacremento, USA12 Jul 
 35.39m 2ABriony Phillips (U23)Herne Hill HarriersKingston9 Jul 
 34.25m 1BSinead O'Brien (U20)Walton ACWalton9 Jul 
 32.83m 3Ellie Norris (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACKingston15 May 
 32.33m 3BGabriella Roseje (U20)Herne Hill HarriersKingston5 Jun 
 31.40m 3AHolly Stroud (U20)Guildford & Godalming ACBasildon3 Sep 
Javelin (600g) (Standard: 30.00m [100ft0in])
 42.50m HJo Rowland (U23)Crawley ACArona, ESP15 May 
 37.70m 1Charlotte Kanini-Parsons (U20)Herne Hill HarriersBattersea11 Jun 
 37.04m 1AHolly Stroud (U20)Guildford & Godalming ACBasildon3 Sep 
 34.77m 2ACarla Letheby (U20)Walton ACMilton Keynes21 May 
 34.65m HJasmin Dotzek (U23)Crawley ACWoodford8 May 
 34.33m 1ARahannah Gillette-Vernon (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersHarrow29 May 
 34.27m 1Shirin Irving (U15)Croydon HarriersCrawley29 Aug 
 32.92m 4Giselle Cooper (U20)Guildford & Godalming ACKingston14 May 
 32.44m 1Carole Date-Chong (U20)Guildford & Godalming ACKingston11 Jun 
 31.63m 4A`Javonique Ekra (U20)Herne Hill HarriersCrawley2 Jul 
 31.60m 1ADiana Norman (W35)Epsom & Ewell HarriersKingston30 Apr 
 31.03m 1ABriony Phillips (U23)Herne Hill HarriersKingston3 Sep 
 30.35m 1Kamila Morgan (U17)Croydon HarriersKingston11 Jun 
Heptathlon (Senior events) (Standard: 2000pts)
 5277pts 4Jo Rowland (U23)Crawley ACArona. ESP15 May 
 5029pts 3Emily ParkerEpsom & Ewell HarriersStoke3 Sep 
 4712pts w3Jasmin Dotzek (U23)Crawley ACWoodford7 May 
 4559pts 1Jodie FavellSutton & District ACCarshalton10 Sep 

Go to Top of Page

E&OE.

NOTES
These rankings are produced from the information held in our rankings database. For each performance we hold the athlete's name and their club. For some athletes we also hold their date of birth which allows us to verify the age group they were in at the time of achieving the performance. For those athletes we are able to create a "Profile" which shows, on one screen, all the performance data we hold for that athlete and this is shown as a link from the athlete's name. At no time do we display the date of birth of any living athlete.

SEND UPDATES FOR RANKINGS TO ONE OF THE FOLLOWING CONTACTS:-
Senior Women       Senior Men
Under-20 Women       Under-20 Men
Under-17 Women       Under-17 Men
Under-15 Girls       Under-15 Boys
Under-13 Girls       Under-13 Boys
WHEN SENDING E-MAILS PLEASE USE A MEANINGFUL SUBJECT (eg SURREY RANKINGS) - OTHERWISE YOUR MESSAGE MAY BE TREATED AS SPAM AND COULD BE REJECTED. IT IS IMPORTANT THAT YOU USE THE E-MAIL ADDRESSES SHOWN ABOVE SO THAT WE CAN RE-DIRECT THEM IF NECESSARY. ALSO, PLEASE ENSURE THAT YOU INCLUDE ALL OF THE FOLLOWING DETAILS FOR EACH PERFORMANCE:-

(1) Event; (2) Age Group; (3) Athlete's First Name & Last Name; (4) Athlete's Club and/or School; (5) the Performance and (6) the Date and Venue when and where it was achieved.