SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2022
TRACK & FIELD Updated 23 May 2011
Later years
Earlier years
 
 
 

You are here: Home> Track & Field > Rankings > 2009 > SW
Today's Date: 30 September 2022
  
SURREY OUTDOOR TRACK & FIELD RANKINGS - 2009

Click below for other age groups:-
Select an event:
Women
(We have been advised by UKA that performances in mixed gender events are not eligible for record purposes nor as qualifying performances for championships.
Therefore we will show such performances in italics with an mx suffix. Please note that this does not apply to the Under-13 Age Groups because there are no records for them.)


Athletes are requested to ensure that their county affiliation is shown correctly on Power of Ten.
 
100 Metres (Standard: 12.80)
 11.43/+1.3 Joice Maduaka (W35)Woodford Green with Essex LadiesDoha, QAT8 May 
 11.75/+1.0 Donna Fraser (W35)Croydon HarriersLa Chaux-de-Fonds, S28 Jun 
 11.75/+0.9 Helen PryerWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACBirmingham18 Jul 
 11.92/+2.4 wDenise Osei (U23)Herne Hill HarriersBedford27 Jun 
 11.94/+1.4 Denise Osei (U23)Herne Hill HarriersBedford27 Jun 
 12.1/-0.8 Azaria FrancisWoodford Green with Essex LadiesKingston9 May 
 12.1 mx Shayone SimaoSouth London HarriersEltham24 Jun 
 12.16/+0.8 2Twinelle Hopeson (U20)Croydon HarriersWatford21 Jun 
 12.19/-0.5 Shayone SimaoSouth London HarriersWatford20 Jun 
 12.2 Amy Godsell (U23)Blackheath & Bromley Harriers ACPortsmouth27 Jun 
 12.28/+1.4 5h2Jo White (U20)StM RichmondBedford27 Jun 
 12.35/+0.1 Emily Martin (U23)Hercules Wimbledon ACWatford20 Jun 
 12.38/+1.7 1r8Robyn St. Luce Boyce (U20)Herne Hill HarriersTooting29 Aug 
 12.39/+0.1 Michelle WatsonHerne Hill HarriersWatford20 Jun 
 12.4 1AFunto Fabunmi-Alade (U17)Herne Hill HarriersBattersea21 Jun 
 12.4 1AAmy Allcock (U17)Aldershot, Farnham & District ACGuildford4 Jul 
 12.4 2AEleanor Ball (U17)Guildford & Godalming ACGuildford25 Jul 
 12.43/+0.9 3h1Jade Phillips (U20)Herne Hill HarriersSheffield10 Jul 
 12.5 1AIsabelle Stanway (U20)Guildford & Godalming ACBournemouth14 Jun 
 12.50/+0.2 7Cleo-Patrice Barbour (U17)Croydon HarriersSheffield11 Jul 
 12.5 2h1Shanice Harrison (U17)South London HarriersBattersea19 Jul 
 12.5 1BKayon Christie (U17)Croydon HarriersCambridge25 Jul 
 12.53/+2.5 w1r1Rianna Alleyne (U17)Sutton & District ACCrystal Palace19 Apr 
 12.6 1Hazel Ashby (U15)Herne Hill HarriersCrystal Palace5 Jul 
 12.6 1BRachel Mayhew (U17)Herne Hill HarriersBattersea19 Jul 
 12.6 2AOdette Campbell (U20)Croydon HarriersCambridge25 Jul 
 12.61/-0.4 2Rianna Alleyne (U17)Sutton & District ACKingston13 Jun 
 12.6w/+3.2 Laura LangowskiCoventry Godiva HarriersCoventry5 Jul 
 12.7 Kaylee Price (U23)Walton ACTwickenham25 Apr 
 12.7 Laura LangowskiCoventry Godiva HarriersCoventry2 May 
 12.7 Helen ChannonWalton ACBracknell30 May 
 12.7 Susan McLoughlinWalton ACParliament Hill27 Jun 
 12.8 2AHadassah Holder (U15)Croydon HarriersEltham3 May 
 12.8 1AJessie Knight (U17)Epsom & Ewell HarriersEpsom17 May 
 12.8/+0.9 1AEleanor White (U15)Sutton & District ACSouthampton20 Jun 
200 Metres (Standard: 26.20)
 23.20/+0.4 2Helen PryerWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACCuxhaven, GER22 Jul 
 23.22/+0.3 Joice Maduaka (W35)Woodford Green with Essex LadiesHengelo, NED1 Jun 
 23.64/+0.3 Donna Fraser (W35)Croydon HarriersHengelo, NED1 Jun 
 24.55/-1.1 2Twinelle Hopeson (U20)Croydon HarriersSheffield11 Jul 
 24.65/+0.7 2h1Funto Fabunmi-Alade (U17)Herne Hill HarriersSheffield10 Jul 
 24.67/-0.6 Shayone SimaoSouth London HarriersChelmsford9 Aug 
 24.9/+1.6 Denise Osei (U23)Herne Hill HarriersStevenage7 Jun 
 24.9 Amy Godsell (U23)Blackheath & Bromley Harriers ACPortsmouth27 Jun 
 24.95/+1.6 1BJo White (U20)StM RichmondHendon24 May 
 25.1 1AAmy Allcock (U17)Aldershot, Farnham & District ACGuildford27 Jun 
 25.13/+1.7 Susan BovillSutton & District ACKingston10 May 
 25.2/+1.4 Azaria FrancisWoodford Green with Essex LadiesKingston10 May 
 25.29/+1.6 3h3Shanice Harrison (U17)South London HarriersSheffield10 Jul 
 25.32/+1.0 Emily Martin (U23)Hercules Wimbledon ACWatford21 Jun 
 25.33/+4.1 w1Dominique Blaize (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersBedford3 May 
 25.4 Laura LangowskiCoventry Godiva HarriersCoventry2 May 
 25.41 Michelle WatsonHerne Hill HarriersTooting18 Jul 
 25.58/+1.4 Sarah HolmesWoking ACKingston10 May 
 25.60 1h2Jessie Knight (U17)Epsom & Ewell HarriersKingston13 Jun 
 25.6 1AMary Iheke (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersHarrow5 Sep 
 25.63/+1.4 1h1Rianna Alleyne (U17)Sutton & District ACKingston10 May 
 25.7 1BKatie Snowden (U17)Herne Hill HarriersBrighton31 May 
 25.7 2AAdelle Tracey (U17)Guildford & Godalming ACGuildford27 Jun 
 25.7 2AVictoria Hewett (U20)Woking ACWoking25 Jul 
 25.79/+1.2 Dominique Blaize (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersHendon8 Aug 
 25.8 1AIsabelle Stanway (U20)Guildford & Godalming ACBournemouth14 Jun 
 25.88/+0.5 nsLaura Burke (U17)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACEton14 Jun 
 25.9 Susan McLoughlinWalton ACParliament Hill27 Jun 
 25.97/+3.9 w5s1Hazel Ashby (U15)Herne Hill HarriersAshford24 May 
 26.09/+1.7 hepJasmin Dotzek (U20)Crawley ACBedford19 Sep 
 26.1 1AHazel Ashby (U15)Herne Hill HarriersBrighton31 May 
 26.1 2Emma Wakrim (U17)Sutton & District ACSutton19 Jul 
 26.12/-3.3 1AKayon Christie (U17)Croydon HarriersKingston13 Jun 
400 Metres (Standard: 61.00)
 53.17 Donna Fraser (W35)Croydon HarriersBirmingham11 Jul 
 55.09 Laura LangowskiCoventry Godiva HarriersBirmingham11 Jul 
 55.21 Helen PryerWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACKingston9 May 
 55.26 Charlotte BestCrawley ACLoughborough29 Jul 
 55.84 2Mary Iheke (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersWatford21 Jun 
 56.10 Danielle Christmas (U23)Crawley ACLoughborough29 Jul 
 56.15 2CKatie Snowden (U17)Herne Hill HarriersTooting20 Jun 
 56.19 5Amy Allcock (U17)Aldershot, Farnham & District ACWatford21 Jun 
 56.35 1Victoria Hewett (U20)Woking ACKingston10 May 
 56.37 Susan BovillSutton & District ACKingston9 May 
 56.48 Ruth BreretonWoodford Green with Essex LadiesHendon8 Aug 
 56.57 1Adelle Tracey (U17)Guildford & Godalming ACWatford30 Aug 
 56.79 Emma Paton (U23)Epsom & Ewell HarriersBedford27 Jun 
 56.9 1AOdette Campbell (U20)Croydon HarriersAshford14 Jun 
 57.0 1ATwinelle Hopeson (U17)Croydon HarriersTonbridge26 Jul 
 57.1 Emily ParkerEpsom & Ewell HarriersCrawley27 Jun 
 57.28 Sarah HolmesWoking ACKingston9 May 
 57.40 1BJo White (U20)StM RichmondHendon24 May 
 57.55 mxHannah Brooks (U23)Crawley ACWatford29 Jul 
 58.8 Clementine AdamsAldershot, Farnham & District ACBattersea25 Apr 
 58.84 Monique Davies (U23)Herne Hill HarriersTooting20 Jun 
 59.6 Amy Godsell (U23)Blackheath & Bromley Harriers ACHarrow5 Sep 
 59.7 Michelle WatsonHerne Hill HarriersCoventry5 Jul 
 59.8 2AEmma Barlow (U17)Croydon HarriersCroydon24 May 
 59.8 2AHelena Corbin (U20)Woking ACCrawley27 Jun 
 59.8 2BZena Bland (U20)Herne Hill HarriersBarking30 May 
 59.9 1ALoulou Rowlands (U20)South London HarriersReading27 Jun 
 60.1 Diana NormanEpsom & Ewell HarriersAshford30 May 
800 Metres (Standard: 2:20.00)
 2:02.39 Charlotte BestCrawley ACPrague, CZE8 Jun 
 2:04.71 Hannah Brooks (U23)Crawley ACWatford13 Jun 
 2:04.92 Danielle Christmas (U23)Crawley ACWatford13 Jun 
 2:06.20 2AGeorgia Peel (U17)Aldershot, Farnham & District ACWatford29 Jul 
 2:07.1 mx3r2Katie Snowden (U17)Herne Hill HarriersEltham24 Jun 
 2:07.57 1Adelle Tracey (U17)Guildford & Godalming ACAshford24 May 
 2:08.02 Justina HeslopClapham ChasersWatford29 Jul 
 2:08.18 1Katie Snowden (U17)Herne Hill HarriersAntrim18 Jul 
 2:08.52 2Loulou Rowlands (U20)South London HarriersSheffield11 Jul 
 2:08.67 Tasha DanversShaftesbury Barnet HarriersCerritos, USA21 Mar 
 2:09.55 Clementine AdamsAldershot, Farnham & District ACKingston9 May 
 2:13.27 Sally Read-Cayton (W40)Woking ACWatford29 Jul 
 2:14.28 6Hannah Edwards (U17)Herne Hill HarriersSheffield11 Jul 
 2:14.42 Laura LangowskiCoventry Godiva HarriersBedford24 May 
 2:15.31 Harriet OwlesHerne Hill HarriersWatford13 Jun 
 2:16.27 Emily AdamsAldershot, Farnham & District ACGateshead1 Aug 
 2:16.5 Emily AldenEpsom & Ewell HarriersCoventry5 Jul 
 2:16.56 1CMaddy Austin (U15)Guildford & Godalming ACWatford29 Jul 
 2:17.2 2AChloe Crossman (U17)Guildford & Godalming ACGuildford25 Jul 
 2:17.43 3Emelia Gorecka (U17)Aldershot, Farnham & District ACKingston9 May 
 2:17.7 Emily ParkerEpsom & Ewell HarriersKingston5 Sep 
 2:17.73 1Molly Renfer (U17)Kingston AC & Polytechnic HarriersHendon8 Aug 
 2:18.0 Virginia Mitchell (W45)Woking ACKingstpn5 Sep 
 2:18.9 2ASusan Shiel-Rankin (U15)Aldershot, Farnham & District ACBromley19 Jul 
 2:19.89 4h3Ruth Myburgh (U15)South London HarriersAshford23 May 
 2:19.98 1Lily Partridge (U20)Aldershot, Farnham & District ACKingston9 May 
1500 Metres (Standard: 4:50.00)
 4:16.24 1Georgia Peel (U17)Aldershot, Farnham & District ACSheffield11 Jul 
 4:16.3 mxJustina HeslopClapham ChasersJarrow3 Aug 
 4:16.51 Justina HeslopClapham ChasersBirmingham11 Jul 
 4:20.66 Charlotte BestCrawley ACLoughborough17 May 
 4:20.7 mxHannah Brooks (U23)Crawley ACEltham19 Aug 
 4:22.23 Hannah Brooks (U23)Crawley ACBirmingham10 Jul 
 4:26.14 2rAEmelia Gorecka (U17)Aldershot, Farnham & District ACWatford29 Jul 
 4:30.80 Emily AdamsAldershot, Farnham & District ACChelmsford9 Aug 
 4:32.62 mx7ELily Partridge (U20)Aldershot, Farnham & District ACWatford17 Jun 
 4:33.2 mx10CRuth Haynes (U17)Aldershot, Farnham & District ACEltham19 Aug 
 4:35.54 1rBRuth Haynes (U17)Aldershot, Farnham & District ACWatford9 Jul 
 4:38.58 Charlotte Cutler (W35)Woodford Green with Essex LadiesKingston10 May 
 4:39.66 3Susan Shiel-Rankin (U15)Aldershot, Farnham & District ACSheffield11 Jul 
 4:40.17 2Isobel Brinsden (U20)Epsom & Ewell HarriersKingston10 May 
 4:41.59 7Calypso Finch (U17)Reigate Priory ACAshford24 May 
 4:43.4 1AAdelle Tracey (U17)Guildford & Godalming ACGrays30 May 
 4:43.41 6Lily Partridge (U20)Aldershot, Farnham & District ACTwickenham3 Jun 
 4:43.5 1AKatie Snowden (U17)Herne Hill HarriersEwell12 Sep 
 4:44.1 Emily AldenEpsom & Ewell HarriersCrawley27 Jun 
 4:44.20 6h1Grace O'Leary (U17)Sutton & District ACAshford23 May 
 4:45.9 Harriet OwlesHerne Hill HarriersStevenage7 Jun 
 4:46.9 3Mae Partridge (U17)Aldershot, Farnham & District ACKingston9 May 
 4:47.2 1ARuth Bourne (U15)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACNorwich31 May 
 4:49.4 Georgie Bruinvels (U23)South London HarriersAbingdon25 Jul 
1 Mile (Standard: 5:40.00)
 5:28.1 Andrea PickupDulwich RunnersDulwich14 Jul 
3000 Metres (Standard: 11:00.00)
 9:07.82 Justina HeslopClapham ChasersTwickenham3 Jun 
 9:23.41 mx1r1Georgia Peel (U17)Aldershot, Farnham & District ACWatford12 Aug 
 9:24.79 7Emelia Gorecka (U17)Aldershot, Farnham & District ACTwickenham3 Jun 
 9:44.26 12Lily Partridge (U20)Aldershot, Farnham & District ACLoughborough17 May 
 9:44.4 Hannah Brooks (U23)Crawley ACCrawley12 Apr 
 9:45.48 2Ruth Haynes (U17)Aldershot, Farnham & District ACSheffield11 Jul 
 9:59.44 Georgie Bruinvels (U23)South London HarriersKingston10 May 
 10:00.0 Emily AdamsAldershot, Farnham & District ACBirmingham18 Jul 
 10:00.61 2Georgia Peel (U17)Aldershot, Farnham & District ACKingston10 May 
 10:33.44 mxJoanna RodriguezWoking ACWatford1 Jul 
 10:13.2 Emily NelsonEpsom & Ewell HarriersCrawley27 Jun 
 10:15.83 Eleanor BakerSouth London HarriersStretford12 May 
 10:18.09 2Susan Shiel-Rankin (U15)Aldershot, Farnham & District ACWatford21 Jun 
 10:19.04 1Isabel Brinsden (U20)Epsom & Ewell HarriersKingston13 Jun 
 10:28.71 mx12r1Bethan Hubbard (U17)Aldershot, Farnham & District ACWatford29 Jul 
 10:28.89 4Calypso Finch (U17)Reigate Priory ACKingston10 May 
 10:29.1 mxClaire GrimaHercules Wimbledon ACWimbledon10 Jun 
 10:30.88 Karen EllisonHerne Hill HarriersChelmsford9 Aug 
 10:31.40 Sarah MurphyBelgrave HarriersBedford4 Jul 
 10:32.0 1ASophie Cowper (U20)Redhill & Surrey Beagles ACWimbledon5 Sep 
 10:32.42 mx14r1Mae Partridge (U17)Aldershot, Farnham & District ACWatford29 Jul 
 10:33.9 Danielle Christmas (U23)Crawley ACKingston5 Sep 
 10:34.11 Estelle DamantRanelaghLoughborough27 May 
 10:34.91 2Catherine Taylor (U20)Aldershot, Farnham & District ACKingston10 May 
 10:36.28 5Harriet Preedy (U15)Aldershot, Farnham & District ACWatford21 Jun 
 10:37.7 Clare Pauzers (W45)Herne Hill HarriersStevenage7 Jun 
 10:40.7 Nathalie WarrenWalton ACWatford5 Sep 
 10:41.32 Zoe VailBelgrave HarriersBedford4 Jul 
 10:42.41 Jane Sheard (W35)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACGrangemouth2 Jul 
 10:42.8 mxLiz Kipling (W35)StM RichmondKingston12 Aug 
 10:43.8 1Maddy Hardwick (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersWoking25 Jul 
 10:44.2 Stephanie Robson (W35)HavantHorsham30 May 
 10:48.28 Beth AndrewAldershot, Farnham & District ACKingston10 May 
 10:48.40 mx7Alexandra West (U15)Herne Hill HarriersTooting20 Jun 
 10:52.43 5Maddie Garner (U17)StM RichmondKingston10 May 
 10:55.7 Fiona LoveGuildford & Godalming ACReading25 Apr 
 10:58.0 1Elizabeth Stavreski (W35)ThamesH&HWigan12 Aug 
5000 Metres (Standard: 20:00.00)
 15:50.86 mx3Justina HeslopClapham ChasersWatford23 Sep 
 17:12.59 Emily AdamsAldershot, Farnham & District ACBirmingham12 Jul 
 17:33.41 Georgie Bruinvels (U23)South London HarriersBedford4 May 
 17:49.46 Medena Knespl (U23)Hercules Wimbledon ACAmherst, USA11 Apr 
 17:53.38 Rachel Coe-O'BrienSouth London HarriersBedford2 May 
 18:38.40 Sophie Cowper (U20)Redhill & Surrey Beagles ACBedford24 May 
 18:50.8 mxJane Sheard (W35)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACEwell23 May 
 18:56.7 mx10Maddy Hardwick (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersTooting20 Jun 
 19:05.1 Clare Pauzers (W45)Herne Hill HarriersCompiegne, FRA27 Jun 
 19:38.1 mxPippa Major (W40)South London HarriersEwell23 May 
10,000 Metres (Standard: 40:00.00)
2000 Metres Steeplechase (91.4cm) (Standard: 9:00.00)
 7:31.7 Catherine Taylor (U20)Aldershot, Farnham & District ACAbingdon20 Sep 
 8:19.1 Helen SharpHerne Hill HarriersCoventry5 Jul 
 8:30.0 Katherine Le RuezHerne Hill HarriersGateshead2 Aug 
 8:37.3 Vicki GoodwinBelgrave HarriersBarking7 Jun 
 8:43.5 Helen CarterHerne Hill HarriersStevenage7 Jun 
 8:53.5 Rebecca Barrow (W35)Herne Hill HarriersTooting Bec20 Jun 
3000 Metres Steeplechase (91.4cm) (Standard: 13:00.00)
100 Metres Hurdles (84.0cm) (Standard: 16.50)
 13.39/+1.1 1Tasha DanversCroydon HarriersCardiff10 Jun 
 14.37/+3.1 w2h2Sandra Seaton (U20)Epsom & Ewell HarriersSheffield10 Jul 
 14.54/-1.4 4Sandra Seaton (U20)Epsom & Ewell HarriersSheffield11 Jul 
 14.63/-0.4 1Robyn St. Luce Boyce (U20)Herne Hill HarriersWatford30 Aug 
 14.9 Kaylee Price (U23)Walton ACTwickenham25 Apr 
 15.08/+1.2 hepJasmin Dotzek (U20)Crawley ACStoke5 Sep 
 15.31/-1.6 Sarah PorterSutton & District ACKingston9 May 
 15.54 Jodie FavellBelgrave HarriersWigan1 Aug 
 16.2 Jo Rowland (U23)Crawley ACAshford30 May 
400 Metres Hurdles (76.2cm) (Standard: 70.00)
 55.19 Tasha DanversCroydon HarriersNew York, USA30 May 
 59.69 5Emily ParkerEpsom & Ewell HarriersBirmingham11 Jul 
 59.90 Ruth BreretonWoodford Green with Essex LadiesHendon8 Aug 
 60.75 3s1Laura Burke (U17)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACTampere, FIN22 Jul 
 62.44 Susan McLoughlinWalton ACWatford21 Jun 
 64.20 Jodie FavellBelgrave HarriersTooting18 Jul 
 65.17 3h1Rosie Marino (U20)Walton ACSheffield11 Jul 
 65.85 2Lizzie Thompson (U20)Epsom & Ewell HarriersKingston13 Jun 
 66.0 Julia Machin (W35)Epsom & Ewell HarriersAshford30 May 
 67.6 Virginia Mitchell (W45)Woking ACBattersea25 Apr 
 68.8 Alex Banner (U23)Guildford & Godalming ACGuildford25 Jul 
 69.2 1ASian Mitchell (U20)South London HarriersColchester5 Sep 
3000 Metres Track Walk (Standard: 18:00.00)
 15:15.99 3Estle Viljoen (W35)Hercules Wimbledon ACCompiegne, FRA27 Jun 
High Jump (Standard: 1.55m [5ft1in])
 1.80m Julia Machin (W35)Epsom & Ewell HarriersBedford25 May 
 1.78m Ayamba Akim (W35)Woodford Green with Essex LadiesGrangemouth2 Aug 
 1.70m Charis O'Connor (U23)Guildford & Godalming ACKingston9 May 
 1.68m 2Sarah Abrams (U17)Sutton & District ACAshford24 May 
 1.63m Jo Rowland (U23)Crawley ACCrawley27 Jun 
 1.61m hepSinead Worrell (U17)Herne Hill HarriersKingston27 Jun 
 1.60m 1BRosie Clarke (U20)Epsom & Ewell HarriersAshford30 May 
 1.60m Emily ParkerEpsom & Ewell HarriersGrangemouth4 Jul 
 1.57m 1AJessie Knight (U17)Epsom & Ewell HarriersEwell12 Sep 
 1.56m nsFiona Clarke (U15)Camberley & District ACGuildford12 Jul 
 1.55m hepJasmin Dotzek (U20)Crawley ACWatford25 Jul 
 1.55m 3AHarriet Speed (U20)Guildford & Godalming ACStevenage5 Sep 
 1.55m 1ANicole Loucaides (U15)Reigate Priory ACEwell12 Sep 
Pole Vault (Standard: 2.50m [8ft3in])
 3.20m Jennifer Honeyball (U23)Herne Hill HarriersWatford20 Jun 
 2.92m Louisa ClarkeSutton & District ACBromley26 Sep 
 2.80m Natasha HartWoking ACLee Valley1 Feb 
 2.70m 5Rosa Williams (U17)Herne Hill HarriersAshford23 May 
 2.60m 1Angharad Seaton (U17)Herne Hill HarriersBattersea13 Jun 
 2.60m 1AChristianne Risman (U17)Guildford & Godalming ACHillingdon20 Sep 
 2.50m Jo Rowland (U23)Crawley ACCrawley27 Jun 
Long Jump (Standard: 5.18m [17ft0in])
 6.27m/+3.3 wSarah WellsteadSutton & District ACCork, IRE4 Jul 
 6.13m/+1.6 Sarah WellsteadSutton & District ACBedford24 May 
 5.74m/+1.6 1Amelia Richards (U17)Sutton & District ACExeter20 Jun 
 5.65m Kimberly Rothman (W40)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACLee Valley23 May 
 5.65m Julia Machin (W35)Epsom & Ewell HarriersKingston5 Sep 
 5.54m/+0.5 1Sarah Abrams (U17)Sutton & District ACAshford24 May 
 5.52m Charis O'Connor (U23)Guildford & Godalming ACReading25 Apr 
 5.43m Amy Quelch (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACBromley26 Jul 
 5.43m/+0.6 1Jahisha Thomas (U15)Sutton & District ACBedford9 Aug 
 5.42m Helen ChannonWalton ACTwickenham25 Apr 
 5.38m Diana NormanEpsom & Ewell HarriersAshford30 May 
 5.36m 1Jasmin Dotzek (U20)Crawley ACKingston18 Jul 
 5.35m/+1.2 Jo Rowland (U23)Crawley ACKingston9 May 
 5.35m/+1.7 1Charlotte Nyame-Koomson (U20)Herne Hill HarriersKingston9 May 
 5.33m Jane Ejimafugha (U23)Herne Hill HarriersLuton27 Jun 
 5.21m 1BLucy Barnard (U20)Epsom & Ewell HarriersAshford30 May 
Triple Jump (Standard: 10.30m [34ft0in)
 13.04m/+1.5 Zainab CeesayWoodford Green with Essex LadiesWatford20 Jun 
 12.23m Jane Ejimafugha (U23)Herne Hill HarriersLuton27 Jun 
 11.69m/+1.7 3Sarah Abrams (U17)Sutton & District ACCardiff5 Sep 
 11.58m Sarah WellsteadSutton & District ACLuton27 Jun 
 11.55m Julia Machin (W35)Epsom & Ewell HarriersKingston5 Sep 
 11.41m 2ACharlotte Nyame-Koomson (U20)Herne Hill HarriersBarking30 May 
 11.38m/+3.3 w1Asha-Leigh Ford-Scille (U20)Herne Hill HarriersKingston10 May 
 11.24m/+0.8 6Asha-Leigh Ford-Scille (U20)Herne Hill HarriersSheffield11 Jul 
 11.16m Liz DavidsonKingston AC & Polytechnic HarriersKingston25 Apr 
 10.95m 1BLucy Barnard (U20)Epsom & Ewell HarriersKingston5 Sep 
 10.87m 1AChristianne Risman (U17)Guildford & Godalming ACWinchester3 May 
 10.85m Michelle NestorBelgrave HarriersBedford4 Jul 
 10.70 m/+4.2 wEmily Martin (U23)Hercules Wimbledon ACGrangemouth2 Aug 
 10.52m Emily Martin (U23)Hercules Wimbledon ACLee Valley5 Jul 
Shot Putt (4kg) (Standard: 10.00m [33ft0in])
 15.61m Eleanor GatrellWoking ACKingston5 Sep 
 12.57m Jo BennettEpsom & Ewell HarriersKingston10 May 
 12.10m Briony Phillips (U23)Herne Hill HarriersCoventry5 Jul 
 11.51m Julia Machin (W35)Epsom & Ewell HarriersWare25 Jul 
 11.40m 2AGabriella Roseje (U17)Herne Hill HarriersBattersea25 Apr 
 11.11m Denise Osei (U23)Herne Hill HarriersStevenage7 Jun 
 10.91m Jo Rowland (U23)Crawley ACKingston18 Jul 
 10.66m Camilla Thrush (W40)Kingston AC & Polytechnic HarriersEwell26 Sep 
 10.57m hepJasmin Dotzek (U20)Crawley ACBedford19 Sep 
 10.48m Sarah WellsteadSutton & District ACBedford5 Sep 
 10.45m Diana Norman (W35)Epsom & Ewell HarriersKingston5 Sep 
 10.19m 2BJade Phillips (U20)Herne Hill HarriersCoventry5 Jul 
 10.08m 1Sinead Worrell (U17)Herne Hill HarriersKingston10 May 
 10.02m 1Carla Letheby (U17)Walton ACTwickenham17 Jun 
Discus (1kg) (Standard: 30.00m [100ft0in])
 54.47m Jade Nicholls (U23)Shaftesbury Barnet HarriersHendon1 Aug 
 40.20m Briony Phillips (U23)Herne Hill HarriersCoventry5 Jul 
 37.80m Eleanor GatrellWoking ACWoking30 May 
 36.39m 1ACarla Letheby (U17)Walton ACWoking21 Jun 
 35.60m Angela Mitchell (W40)Harrow ACBedford25 May 
 34.45m 1ALeanne Bettis (U17)Dorking Mole Valley ACWorthing21 Jun 
 33.70m Belinda HeilBelgrave HarriersBattersea13 May 
 33.52m Camilla Thrush (W40)Kingston AC & Polytechnic HarriersKingston9 May 
 33.03m 1AGabriella Roseje (U17)Herne Hill HarriersBattersea19 Jul 
 32.64m Sinead O'Brien (U17)Walton ACSouthampton20 Jun 
 32.21m 1AHolly Stroud (U17)Guildford & Godalming ACAbingdon27 Jun 
 31.36m Kasia KublikRedhill & Surrey Beagles ACWimbledon25 Apr 
 30.07m 1Lakesha Abrams-Quamina (U15)Herne Hill HarriersTooting29 Aug 
 30.05m Jo BennettEpsom & Ewell HarriersHendon8 Aug 
Hammer (4kg) (Standard: 30.00m [100ft0in])
 43.27m Helen EphgraveGuildford & Godalming ACKingston10 May 
 42.56m Belinda HeilBelgrave HarriersBattersea13 May 
 38.28m Jo BennettEpsom & Ewell HarriersCrawley27 Jun 
 38.27m Camilla Thrush (W40)Kingston AC & Polytechnic HarriersWoking25 Jul 
 36.34m Kelesha Smith (U23)Croydon HarriersEton30 May 
 35.06m 4ACarla Letheby (U17)Walton ACCrawley2 Aug 
 34.36m Liz Kipling (W35)RanelaghWatford5 Sep 
 30.90m 1APippa Wingate (U17)Kingston AC & Polytechnic HarriersEwell12 Sep 
Javelin (600g) (Standard: 30.00m [100ft0in])
 36.14m 2ACharlotte Kanini-Parsons (U17)Herne Hill HarriersBarking30 May 
 36.00m 1ACarla Letheby (U17)Walton ACWoking21 Jun 
 34.31m 1AHolly Stroud (U17)Guildford & Godalming ACHillingdon20 Sep 
 33.09m Briony Phillips (U23)Herne Hill HarriersStevenage7 Jun 
 32.85m 1Zoe Edmonds (U20)Guildford & Godalming ACKingston9 May 
 32.67m HJasmin Dotzek (U20)Crawley ACStoke5 Sep 
 31.99m Diana Norman (W35)Epsom & Ewell HarriersKingston5 Sep 
 31.83m 1ARahanna Gillette-Vernon (U17)Kingston AC & Polytechnic HarriersEwell12 Sep 
 31.63m Jo Rowland (U23)Crawley ACBedford24 May 
 31.45m Jodie FavellBelgrave HarriersWigan1 Aug 
 31.17m 1BCarole Date-Chong (U17)Guildford & Godalming ACHillingdon20 Sep 
 31.13m Julia Machin (W35)Epsom & Ewell HarriersKingston5 Sep 
Heptathlon (Senior events) (Standard: 2000pts)
 4676pts Jasmin Dotzek (U20)Crawley ACManchester9 Aug 

Go to Top of Page

E&OE.

NOTES
These rankings are produced from the information held in our rankings database. For each performance we hold the athlete's name and their club. For some athletes we also hold their date of birth which allows us to verify the age group they were in at the time of achieving the performance. For those athletes we are able to create a "Profile" which shows, on one screen, all the performance data we hold for that athlete and this is shown as a link from the athlete's name. At no time do we display the date of birth of any living athlete.

SEND UPDATES FOR RANKINGS TO ONE OF THE FOLLOWING CONTACTS:-
Senior Women       Senior Men
Under-20 Women       Under-20 Men
Under-17 Women       Under-17 Men
Under-15 Girls       Under-15 Boys
Under-13 Girls       Under-13 Boys
WHEN SENDING E-MAILS PLEASE USE A MEANINGFUL SUBJECT (eg SURREY RANKINGS) - OTHERWISE YOUR MESSAGE MAY BE TREATED AS SPAM AND COULD BE REJECTED. IT IS IMPORTANT THAT YOU USE THE E-MAIL ADDRESSES SHOWN ABOVE SO THAT WE CAN RE-DIRECT THEM IF NECESSARY. ALSO, PLEASE ENSURE THAT YOU INCLUDE ALL OF THE FOLLOWING DETAILS FOR EACH PERFORMANCE:-

(1) Event; (2) Age Group; (3) Athlete's First Name & Last Name; (4) Athlete's Club and/or School; (5) the Performance and (6) the Date and Venue when and where it was achieved.