SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2022
TRACK & FIELD Updated 26 August 2013
Later years
Earlier years
 
 
 

You are here: Home> Track & Field > Rankings > 2009 > SM
Today's Date: 30 September 2022
  
SURREY OUTDOOR TRACK & FIELD RANKINGS - 2009

Click below for other age groups:-
Select an event:
Men
(We have been advised by UKA that performances in mixed gender events are not eligible for record purposes nor as qualifying performances for championships.
Therefore we will show such performances in italics with an mx suffix. Please note that this does not apply to the Under-13 Age Groups because there are no records for them.)


Athletes are requested to ensure that their county affiliation is shown correctly on Power of Ten.
 
100 Metres (Standard: 11.20)
 10.09/+0.9 James Dasaolu (U23)Croydon HarriersGeneva, SUI6 Jun 
 10.13./+2.0 5Harry Aikines-Aryeetey (U23)Sutton & District ACShanghai. CHN20 Sep 
 10.22/-0.1 Ryan MoseleyShaftesbury Barnet HarriersHengelo, NED1 Jun 
 10.36/+4.1 wTim AbeyieWoodford Green with Essex LadiesManchester4 Jul 
 10.37/+1.3 Dwayne GrantBlackheath & Bromley Harriers ACSalamanca, ESP8 Jul 
 10.45/+2.2 w3Aidan SyersNewham & Essex BeaglesNinove, BEL7 Aug 
 10.46/+1.9 4h4Aidan SyersNewham & Essex BeaglesLoughborough29 Jul 
 10.65/+0.1 Tim AbeyieWoodford Green with Essex LadiesPavia, ITA10 May 
 10.66/+0.3 Dele Onifade (U23)Herne Hill HarriersBedford27 Jun 
 10.67/+3.4 w2s2Cyle Carty (U20)Sutton & District ACSheffield10 Jul 
 10.68/+3.1 w5r2Idowu Akindele (U23)Sutton & District ACWoodford1 Sep 
 10.69/+0.5 Robert GrahamHerne Hill HarriersBirmingham10 Jul 
 10.71/+0.2 Idris OjuriyeHerne Hill HarriersBedford31 May 
 10.74/+1.9 Jeffrey Ocrah (U23)Herne Hill HarriersKingston10 May 
 10.74/+1.9 Lawrence MensahHerne Hill HarriersKingston10 May 
 10.74/+0.8 2Cyle Carty (U20)Sutton & District ACSheffield11 Jul 
 10.76/+0.8 3Tremayne Gilling (U20)Sutton & District ACWatford30 Aug 
 10.76/+3.4 w4s2Oweka Wanogho (U20)Croydon HarriersSheffield10 Jul 
 10.77/+0.2 Leroy SlueHarrow ACBedford31 May 
 10.79/+1.5 Idowu Akindele (U23)Sutton & District ACKingston22 Aug 
 10.8 Oweka Wanogho (U20)Croydon HarriersColchester2 May 
 10.8 Femi Owolade (U23)Blackheath & Bromley Harriers ACEltham24 Jun 
 10.8 Ollie King (U23)Woking ACIpswich1 Aug 
 10.87/+1.9 Phillip DoorgachurnCardiff ACKingston10 May 
 10.89/+0.3 Daniel Davis (U23)Woodford Green with Essex LadiesHendon8 Aug 
 10.9 2ANicholas Ofonagoro (U17)Newham & Essex BeaglesParliament Hill31 May 
 10.9 1ACameron Smith (U17)Croydon HarriersBasingstoke31 May 
 10.9 1AJosh Street (U17)South London HarriersBattersea19 Jul 
 10.9 Lee McLaughlin (U20)Croydon HarriersHemel Hempstead1 Aug 
 10.92 Justin GreenKingston AC & Polytechnic HarriersTooting Bec20 Jun 
 10.92/+0.9 Simeon Ramsey-Graham (U20)Herne Hill HarriersTooting Bec29 Aug 
 10.92/+3.1 w5r3Chris Pope (U23)Herne Hill HarriersWoodford1 Sep 
 10.98 Matthew ThomasNewham & Essex BeaglesKingston10 May 
 11.0 3Jonathan Grant (U17)Herne Hill HarriersBattersea13 Jun 
 11.0/+0.1 Dwayne DowdingHercules Wimbledon ACLee Valley27 Jun 
 11.0 Jeffrey Ocrah (U23)Herne Hill HarriersTooting Bec8 Jul 
 11.02/+0.3 Joshua Wood (M35)Harrow ACWatford20 Jun 
 11.02/+3.1 w5r4Yomi AdeyemiHerne Hill HarriersWoodford1 Sep 
 11.03/+1.4 2Andre Gibbs (U17)Croydon HarriersKingston10 May 
 11.03 Chris Pope (U23)Herne Hill HarriersKingston10 May 
 11.09/-0.7 Andre NembhardKingston AC & Polytechnic HarriersKingston22 Aug 
 11.1 Lewis Cox (U20)Aldershot, Farnham & District ACErith2 May 
 11.1 2AJordan Smith-Bent (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersMilton Keynes24 May 
 11.1 Nick Stanisavljevic (U23)Woking ACTwickenham17 Jun 
 11.1 1AAfamefuna Obi Adewole (U17)South London HarriersEastbourne21 Jun 
 11.10/+0.2 Byron Robinson (U23)Herne Hill HarriersBedford27 Jun 
 11.1 David Cook (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersEton1 Jul 
 11.13/0.0 Andre Thomas-Richards (U17)Herne Hill HarriersTooting Bec29 Aug 
 11.15/+0.6 Ashley NobleHerne Hill HarriersTooting29 Aug 
 11.16/+0.9 Darren Wollen (U23)Croydon HarriersTooting29 Aug 
 11.2 2Fred Woods (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersCrawley12 Apr 
 11.2 Oladunni Soetan (U20)Herne Hill HarriersPerivale20 May 
 11.2 Billy Porter (U20)South London HarriersCroydon27 May 
 11.2 1BElliot Safo (U17)Croydon HarriersBasingstoke31 May 
 11.2 Tom ButcherKingston AC & Polytechnic HarriersEwell3 Jun 
 11.2 1AJosh Atille (U15)Croydon HarriersSutton5 Jul 
 11.2 4BMathew Walcott (U20)Herne Hill HarriersBromley27 Jul 
200 Metres (Standard: 23.00)
 20.83/+1.1 Ryan MoseleyShaftesbury Barnet HarriersIrvine CA, USA2 May 
 20.93/+1.0 Dwayne GrantBlackheath & Bromley Harriers ACBilbao, ESP20 Jun 
 21.16/+1.3 Tim AbeyieWoodford Green with Essex LadiesManchester4 Jul 
 21.62/+1.5 Idris OjuriyeHerne Hill HarriersWatford21 Jun 
 21.64/-1.2 Lawrence MensahHerne Hill HarriersTooting Bec18 Jul 
 21.68/+0.9 Femi Owolade (U23)Blackheath & Bromley Harriers ACBedford28 Jun 
 21.78/-0.3 2ADwayne DowdingHercules Wimbledon ACAbingdon19 Sep 
 21.85/-1.5 Leroy SlueHarrow ACWatford21 Jun 
 21.86/-2.4 Jonathan BrowneKent ACAbingdon6 Jun 
 21.89/+1.3 Justin GreenKingston AC & Polytechnic HarriersWatford21 Jun 
 21.9 Ollie King (U23)Woking ACPeterborough6 Jun 
 22.01/+0.6 Simeon Ramsey-Graham (U20)Herne Hill HarriersTooting Bec29 Aug 
 22.04/+0.1 Byron Robinson (U23)Herne Hill HarriersBedford28 Jun 
 22.04 wChristopher Hall (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersBedford3 May 
 22.06/+0.7 Philip DoorgachurnCardiff ACKingston9 May 
 22.07/+1.0 1h3Josh Street (U17)South London HarriersSheffield11 Jul 
 22.09/+0.4 2BTremayne Gilling (U20)Sutton & District ACEton14 Jun 
 22.25/-0.5 Christopher Hall (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersWatford21 Jun 
 22.29/0.0 6s2Oweka Wanogho (U20)Croydon HarriersWatford20 Jun 
 22.36/+0.6 Peter PhillipsHerne Hill HarriersTooting29 Aug 
 22.36/+0.3 Stedson Dockery (U20)Herne Hill HarriersTooting Bec29 Aug 
 22.4/+0.6 Jeffrey Ocrah (U23)Herne Hill HarriersKingston18 Apr 
 22.4 2AJordan Smith-Bent (U20)Herne Hill HarriersMilton Keynes24 May 
 22.5 1Fred Woods (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersCrawley12 Apr 
 22.5 2Richard Agyapong (U20)Hercules Wimbledon ACKingston6 Jun 
 22.5 Robert GrahamHerne Hill HarriersKingston12 Aug 
 22.50/+3.0 w3h1Afamefuna Obi-Adewole (U17)South London HarriersAshford24 May 
 22.51/+0.3 Andre NembhardKingston AC & Polytechnic HarriersTooting Bec18 Jul 
 22.60/+1.3 7Afamefuna Obi-Adewole (U17)South London HarriersAshford24 May 
 22.6 1AAndre Gibbs (U17)Croydon HarriersBasingstoke31 May 
 22.63 Victor NwagbaraKingston AC & Polytechnic HarriersTooting Bec18 Jul 
 22.7 Jermaine Alexander (U20)Blackheath & Bromley Harriers ACBromley2 May 
 22.7 2AStefan Richards (U17)Epsom & Ewell HarriersBrighton31 May 
 22.7 Nick Stanisavljevic (U23)Woking ACTwickenham17 Jun 
 22.73 Darren Wollen (U23)Croydon HarriersBromley29 Jul 
 22.74 Daniel Davis (U23)Woodford Green with Essex LadiesTooting Bec18 Jul 
 22.75 1rBTom Kennedy (U20)Sutton & District ACTooting Bec20 Jun 
 22.78/+2.3 w1h3Josh Atille (U15)Croydon HarriersSheffield11 Jul 
 22.80/-1.8 Andre Thomas-Richards (U17)Herne Hill HarriersTooting Bec29 Aug 
 22.84/+0.7 Joshua Wood (M35)Harrow ACWatford15 Jul 
 22.86/+0.4 3Nathan Safo-Barnieh (U17)Hercules Wimbledon ACKingston13 Jun 
 22.86/-0.1 3Josh Atille (U15)Croydon HarriersSheffield11 Jul 
 22.89/+0.3 3r3Rorie Robinson (U17)Herne Hill HarriersTooting Bec18 Jul 
 22.9 Cyle Carty (U20)Sutton & District ACTwickenham16 May 
 22.9 Andrew WatsonWoking ACPeterborough6 Jun 
 22.9 Rikkie Letch (U17)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACBromley26 Jul 
 22.92/-1.6 Jason-Louis BernardKingston AC & Polytechnic HarriersTooting Bec18 Jul 
 22.95 2rBDominic Sebele (U20)Sutton & District ACTooting Bec20 Jun 
 22.99/+2.5 w1BCameron Smith (U17)Croydon HarriersCroydon21 Jun 
 23.0 Bill Porter (U20)South London HarriersKingston2 May 
 23.0 Melvyn Anukam (U20)Belgrave HarriersBattersea13 May 
 23.0 3AJonathan Grant (U17)Herne Hill HarriersBrighton31 May 
400 Metres (Standard: 51.00)
 45.35 Martyn Rooney (U23)Croydon HarriersLa Chaux-de-Fonds, S28 Jun 
 47.43 Jonathan BrowneKent ACBedford25 May 
 48.13 Lawrence MensahHerne Hill HarriersTooting Bec18 Jul 
 48.43 Femi Owolade (U23)Blackheath & Bromley Harriers ACBromley29 Jul 
 48.84 Josh Street (U17)South London HarriersEltham19 Aug 
 49.00 Peter PhillipsHerne Hill HarriersKingston22 Aug 
 49.16 Samuel Adeyemi (U20)Herne Hill HarriersBromley4 Jul 
 49.79 5s1Stefan Richards (U17)Epsom & Ewell HarriersBedford9 Aug 
 49.80 Dwayne DowdingHercules Wimbledon ACChelmsford9 Aug 
 49.97 Andrew WatsonWoking ACWoodford2 May 
 50.06 1ARikkie Letch (U17)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACWoodford Grn19 Jul 
 50.20 2Omari Carr-Miller (U15)Croydon HarriersSheffield11 Jul 
 50.34 Matt Field (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersLee Valley4 Apr 
 50.47 Joe van der Toorn (U23)Belgrave HarriersBattersea22 Jul 
 50.50 Jamie McCullaghKingston AC & Polytechnic HarriersBromley4 Jul 
 50.5 Derek Paisley (M35)Blackheath & Bromley Harriers ACKingston12 Aug 
 50.70 Adam BellisKingston AC & Polytechnic HarriersHendon8 Aug 
 50.79 3rAMelvyn Anukam (U20)Belgrave HarriersTooting Bec20 Jun 
 50.8 Richard AspdenBelgrave HarriersHendon15 Jul 
 50.9 Darren Wollen (U23)Croydon HarriersKingston10 May 
 50.9 1AChris Hall (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersWalton20 May 
 50.9 3ARichard Smeaton (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersMilton Keynes24 May 
 50.92 2Matt Threadgold (U20)Belgrave HarriersKingston9 May 
 50.96 3Ayrton Richards (U20)Epsom & Ewell HarriersKingston9 May 
 51.0 Jonathan Osbourne (U17)Hercules Wimbledon ACKingston12 Aug 
800 Metres (Standard: 2:00.00)
 1:51.0 Gary Bradbury (U23)Woking ACLoughborough10 Jun 
 1:51.06 1rCRikkie Letch (U17)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACTwickenham3 Jun 
 1:52.52 Jonny Hay (U20)Aldershot, Farnham & District ACWatford26 Aug 
 1:52.79 3rAMatt Grant (U20)South London HarriersStreet3 May 
 1:53.14 6h1Ben Wallis (U20)Guildford & Godalming ACBedford27 Jun 
 1:53.6 Jamie McCullaghKingston AC & Polytechnic HarriersHampton, AUS15 Jan 
 1:54.24 10r2Russell BentleyBlackheath & Bromley Harriers ACWatford9 Sep 
 1:54.40 3rDMickey Reed (U20)Aldershot, Farnham & District ACTwickenham3 Jun 
 1:55.17 1ARoss Franks (U17)StM RichmondK2 Crawley2 Aug 
 1:55.94 2Elliott Woolmer (U17)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACAshford24 May 
 1:56.09 Lewis Lloyd (U17)Herne Hill HarriersBromley4 Jul 
 1:56.51 Alex Jackson (U23)Epsom & Ewell HarriersWatford20 Jun 
 1:56.71 Michael GarsideLough UnKingston9 May 
 1:57.00 9r1George Thatcher (U23)Croydon HarriersWatford9 Sep 
 1:57.39 Liam White (U17)Hercules Wimbledon ACEltham19 Aug 
 1:57.40 2Tom Hart (U20)Sutton & District ACKingston10 May 
 1:57.7 Jordan Maurice (U17)Croydon HarriersEltham22 Jul 
 1:57.73 Thomas Markham (U23)Leeds UnKingston9 May 
 1:57.85 2Stefan Richards (U17)Epsom & Ewell HarriersKingston9 May 
 1:58.26 1rOZak Curran (U17)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACWatford1 Jul 
 1:58.40 James MoroneyKingston AC & Polytechnic HarriersKingston18 Apr 
 1:58.40 Craig Price (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersLeeds1 Aug 
 1:58.47 1AConnor Vine (U17)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACEton14 Jul 
 1:58.7 Jonathan HendersonHerne Hill HarriersKingston12 Aug 
 1:58.73 9r7David Peters (M35)Herne Hill HarriersWatford9 Sep 
 1:59.5 Samuel Adeyemi (U20)Herne Hill HarriersKingston12 Aug 
 1:59.7 Jimmy GoulisStragPerivale27 Jun 
 1:59.80 Adam VandenbergHercules Wimbledon ACKingston18 Apr 
 1:59.8 Hugh Baker (U17)Dorking Mole Valley ACCrawley15 Jul 
 1:59.9 Lawrence MensahHerne Hill HarriersKingston12 Aug 
1500 Metres (Standard: 4:08.00)
 3:43.15 Gary Bradbury (U23)Woking ACWatford13 Jun 
 3:49.34 Jonny Hay (U20)Aldershot, Farnham & District ACBirmingham18 Jul 
 3:54.09 4rDRussell BentleyBlackheath & Bromley Harriers ACCardiff15 Aug 
 3:56.07 4Mickey Reed (U20)Aldershot, Farnham & District ACWatford21 Jun 
 3:56.14 5Luke Caldwell (U20)Dorking Mole Valley ACWatford21 Jun 
 3:56.4 Kojo KyremeShaftesbury Barnet HarriersWatford15 Jul 
 3:57.98 8Liam White (U17)Hercules Wimbledon ACWatford21 Jun 
 3:58.18 Josh Gorecki (U20)Aldershot, Farnham & District ACWatford17 Jun 
 3:58.2 Richard WardBelgrave HarriersEton4 Jul 
 3:58.77 7Elliott Woolmer (U17)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACTwickenham3 Jun 
 3:59.1 14Ross Franks (U17)StM RichmondWatford15 Jul 
 3:59.30 Ben Wallis (U20)Guildford & Godalming ACChelmsford9 Aug 
 3:59.83 Sam Perkins (U23)RanelaghBirmingham3 Jun 
 3:59.94 Steven Connor (U23)Aldershot, Farnham & District ACWatford21 Jun 
 4:00.7 Kevin QuinnAldershot, Farnham & District ACTooting Bec8 Jul 
 4:02.03 Jonny HendersonHerne Hill HarriersBromley4 Jul 
 4:03.46 Jimmy Goulis (M35)The StragglersCardiff15 Aug 
 4:04.12 4AAndrew Penney (U20)Hercules Wimbledon ACAbingdon19 Sep 
 4:04.65 Lewis Lloyd (U17)Herne Hill HarriersSheffield11 Jul 
 4:05.33 Tim ElseyHerne Hill HarriersBromley4 Jul 
 4:07.11 7Jordan Maurice (U17)Croydon HarriersAshford24 May 
 4:07.5 Iain YatesHerne Hill HarriersCardiff6 Jun 
 4:07.83 James Fairbourn (U23)Belgrave HarriersLoughborough17 May 
3000 Metres (Standard: 8:55.00)
 8:28.39 7rAJonny Hay (U20)Aldershot, Farnham & District ACStreet3 May 
 8:34.19 9rAMickey Reed (U20)Aldershot, Farnham & District ACStreet3 May 
 8:36.94 6r3Josh Gorecki (U20)Aldershot, Farnham & District ACWatford3 Jun 
 8:45.04 12r3Joshua Grace (U17)Aldershot, Farnham & District ACWatford3 Jun 
 8:50.84 Liam White (U17)Hercules Wimbledon ACWatford26 Aug 
5000 Metres (Standard: 16:15.00)
 13:58.20 Phil WicksBelgrave HarriersWatford13 Jun 
 14:04.78 4ABen WhitbyWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACStretford27 Jun 
 14:36.07 James KellyBelgrave HarriersCardiff15 Aug 
 14:38.27 Kojo KyremeShaftesbury Barnet HarriersNewham22 Aug 
 14:38.9 James McMullanThamesH&HCardiff6 Jun 
 14:46.24 Jonny Hay (U20)Aldershot, Farnham & District ACManchester30 May 
 14:49.6 Paul RodgersCrawley ACCrawley1 Aug 
 14:50.60 Sam PerkinsRanelaghSheffield2 May 
 14:57.25 Kevin QuinnAldershot, Farnham & District ACWatford13 Jun 
 15:07.40 Steven Connor (U23)Aldershot, Farnham & District ACKingston9 May 
 15:10.89 Tim ElseyHerne Hill HarriersLeeds1 Aug 
 15:11.18 6Jonathan Gault (U20)unattachedGreensboro, NC, USA18 Jun 
 15:20.94 Ben Paviour (M35)Herne Hill HarriersWatford21 Jun 
 15:22.11 Stuart Major (M35)Newham & Essex BeaglesKingston9 May 
 15:26.89 Iain YatesHerne Hill HarriersKingston9 May 
 15:29.63 Richard WardBelgrave HarriersKingston9 May 
 15:31.8 1BJoe Morwood (U20)Aldershot, Farnham & District ACEton11 Jul 
 15:38.26 David Taylor (M45)Blackheath & Bromley Harriers ACLahti, FIN30 Jul 
 15:44.04 6AKieran WhiteHercules Wimbledon ACAbingdon19 Sep 
 15:44.2 Will ClarkEpsom & Ewell HarriersKingston11 Jul 
 15:46.5 Richard XerriHercules Wimbledon ACWoking11 Jul 
 15:49.2 Jimmy GoulisThe StragglersSandy6 Jun 
 15:51.6 Adam PrzedrymirskiHercules Wimbledon ACBracknell1 Aug 
 15:53.02 Will Cockerell (M35)Belgrave HarriersAbingdon6 Jun 
 15:54.1 Matt MorganStriders of CroydonCrawley11 Jul 
 15:54.6 Phil Sanger (M35)Epsom & Ewell HarriersCarshalton1 Aug 
 15:56.7 Richard Stannard (M35)Belgrave HarriersTwickenham16 May 
 15:57.7 Jon Thorpe (M35)Blackheath & Bromley Harriers ACBromley6 Jun 
 16:00.1 Nick HodgesDorking Mole Valley ACBattersea10 Jun 
 16:03.6 Jon Hamblen (M35)Walton ACEton27 Jun 
 16:06.3 Jeff PyrahGuildford & Godalming ACPerivale27 Jun 
 16:06.5 John Dewey (M40)Guildford & Godalming ACPerivale27 Jun 
 16:07.36 Roger Alsop (M40)Herne Hill HarriersDunfermline14 Jun 
 16:09.8 Matthew Donnery (M35)Epsom & Ewell HarriersBattersea10 Jun 
10,000 Metres (Standard: 35:00.00)
 29:10.66 Phil WicksBelgrave HarriersMadeira, POR6 Jun 
 31:49.7 Steven Connor (U23)Aldershot, Farnham & District ACBedford2 May 
 34:47.21 Jack Swallow (U23)Crawley ACBedford2 May 
3000 Metres Steeplechase (91.4cm) (Standard: 10:00.00)
 9:45.8 Kevin QuinnAldershot, Farnham & District ACKingston11 Jul 
110 Metres Hurdles (106.7cm) (Standard: 16.00)
 13.94/+2.7 wDaniel Davis (U23)Woodford Green with Essex LadiesManchester4 Jul 
 14.27/+0.8 Daniel Davis (U23)Woodford Green with Essex LadiesWatford21 Jun 
 14.80/-1.3 5h3Matt Field (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersBirmingham11 Jul 
 14.98/+0.4 Thomas Ashby (U20)Herne Hill HarriersHendon29 Aug 
 15.1 Jamie East (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACHarrow27 Jun 
 15.20/-3.0 Blade Ashby (U17)Herne Hill HarriersLeeds1 Aug 
 15.4/+0.8 Austin FernsHercules Wimbledon ACLee Valley27 Jun 
400 Metres Hurdles (91.4cm) (Standard: 58.00)
 53.4 Austin FernsHercules Wimbledon ACKingston2 May 
 53.65 Derek Paisley (M35)Blackheath & Bromley Harriers ACLoughborough29 Jul 
 54.53 1Matt Threadgold (U20)Belgrave HarriersWatford21 Jun 
 55.20 2h3Will Hartley (U20)Woking ACSheffield10 Jul 
 55.35 3h2Tom Parry (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersSheffield10 Jul 
 55.55 Matt Field (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersLeeds1 Aug 
 56.41 Adam McCarthyWalton ACKingston10 May 
 56.92 Jamie East (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACDerby22 Aug 
 57.4 Steve DaviesHercules Wimbledon ACKingston2 May 
3000 Metres Track Walk (Standard: 15:00.00)
 12:51.93 1Alex Wright (U20)Belgrave HarriersKingston9 May 
High Jump (Standard: 1.90m [6ft3in])
 2.24m Samson OniBelgrave HarriersLeiria, POR20 Jun 
 2.17m Nick StanisavljevicWoking ACManchester4 Jul 
 1.95m Thomas Ashby (U20)Herne Hill HarriersBromley4 Jul 
 1.92m Ned Quiney (U20)Croydon HarriersAshford14 Jun 
 1.92m Matt Field (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersStoke15 Jun 
 1.90m Jamie East (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACKingston18 Apr 
 1.90m Tariq Fadare (U20)Sutton & District ACReading26 Apr 
 1.90m Milan Stanisavljevic (U23)Woking ACWoodford2 May 
 1.90m 1Blade Ashby (U17)Herne Hill HarriersBattersea13 Jun 
 1.90m 1AHarry Rogers (U17)Croydon HarriersTonbridge26 Jul 
Pole Vault (Standard: 3.65m [12ft0in])
 5.26m Joe Ive (U23)Sutton & District ACKingston9 May 
 4.80m 2Ned Quiney (U20)Croydon HarriersBedford27 Jun 
 4.71m Egryn Jones (M35)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACCardiff10 Jun 
 4.63m Sam Colgate (U23)Belgrave HarriersGateshead1 Aug 
 4.40m Greg ConlonWalton ACWalton6 Jun 
 4.40m Cameron JohnstonBelgrave HarriersWatford21 Jun 
 4.25m 12Ryszard Buk (U20)Croydon HarriersBedford27 Jun 
 4.20m Adam Bosher (U23)Epsom & Ewell HarriersKingston9 May 
 4.10m 6Jack Phipps (U17)Woking ACSheffield11 Jul 
 4.00m Thomas Ashby (U20)Herne Hill HarriersBromley4 Jul 
 3.90m John Andrews (M45)Epsom & Ewell HarriersKingston11 Jul 
 3.72m 9Gordon Lester (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersBromley26 Sep 
Long Jump (Standard: 6.50m [21ft4in])
 7.48m Paul Oluyemi (U23)Herne Hill HarriersChelmsford9 Aug 
 7.47m/+1.4 Ezekiel EwuloWoodford Green with Essex LadiesGeneva, SUI6 Jun 
 7.42m wDavid Cook (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersMarsa, MLT18 Apr 
 7.36m/+1.4 2David Cook (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersCardiff13 Jun 
 7.29m/+1.3 Paul Ogun (U23)Croydon HarriersBedford28 Jun 
 7.23m/+2.0 Nick StanisavljevicWoking ACManchester4 Jul 
 7.11m/+1.4 Humphrey Waddington (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersBedford2 May 
 7.10m wRoyden John (M35)Hercules Wimbledon ACKingston9 May 
 7.04m/+1.7 5Jermain Olasan (U20)Blackheath & Bromley Harriers ACBedford27 Jun 
 7.01 m wGary WilsonBelgrave HarriersGeneva, SUI6 Jun 
 6.93m/+1.2 w1Elliot Safo (U17)Croydon HarriersCardiff6 Sep 
 6.89m/0.0 Royden John (M35)Hercules Wimbledon ACBirmingham25 Jul 
 6.86m David WellsteadBelgrave HarriersKingston9 May 
 6.79m/-0.9 Elliot Safo (U17)Croydon HarriersSheffield10 Jul 
 6.75m Cale Edmunds (U20)Hercules Wimbledon ACKingston6 Jun 
 6.74m Gary WilsonBelgrave HarriersHendon25 Apr 
 6.72m Thomas Ashby (U20)Herne Hill HarriersHendon25 Apr 
 6.70m 1Jonathan Grant (U17)Herne Hill HarriersCrystal Palace19 Apr 
 6.69m/-0.1 oBlade Ashby (U17)Herne Hill HarriersKingston27 Jun 
 6.68m Darren Brown (U23)South London HarriersCroydon16 May 
 6.66m/+2.2 wMatt Field (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersStreet25 Apr 
 6.60m/+2.5 wChris Hall (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersBromley4 Jul 
 6.59m Darren DodsGuildford & Godalming ACBasingstoke16 May 
 6.55m/+0.5 Chris Hall (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersCardiff6 Jun 
 6.52m/+0.3 Kevin BurkeHerne Hill HarriersCardiff6 Jun 
 6.52m 2Kevin Bangato (U17)Sutton & District ACKingston13 Jun 
Triple Jump (Standard: 12.80m [42ft0in])
 15.63m/-0.8 1Kola Adedoyin (U20)Sutton & District ACSheffield11 Jul 
 15.50m/+0.3 1Babatunde Amosu (U20)Croydon HarriersKingston10 May 
 15.32m/+0.3 Gary WilsonBelgrave HarriersGeneva, SUI6 Jun 
 15.26m/+3.0 w3Trevor Okoroafor (U20)Croydon HarriersBedford31 May 
 15.12m/+0.9 Trevor Okoroafor (U20)Croydon HarriersBedford31 May 
 15.03m/-1.5 Humphrey Waddington (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersCambridge16 May 
 14.70m/+4.7 w1Julien Allwood (U17)Herne Hill HarriersSheffield10 Jul 
 14.65m Nick StanisavljevicWoking ACBraunton27 Jun 
 14.63m Paul Ogun (U23)Croydon HarriersChelmsford9 Aug 
 14.58m/+1.2 1Julien Allwood (U17)Herne Hill HarriersBedford8 Aug 
 14.42m 2Joe Lawrence (U17)Sutton & District ACBedford8 Aug 
 14.33m/-0.4 6Nana Owusu-Nyantekyi (U20)Croydon HarriersSheffield11 Jul 
 14.19m David WellsteadBelgrave HarriersTwickenham13 Sep 
 14.06m/+3.3 w4Jonathan Ilori (U17)Croydon HarriersSheffield10 Jul 
 14.00m 1AJonathan Ilori (U17)Croydon HarriersBasingstoke31 May 
 13.78m Olushola Olojo (U20)Herne Hill HarriersKingston2 May 
 13.69m Nnamdi Odum (U20)Hercules Wimbledon ACWoking11 Jul 
 13.69m/-0.5 8Kevin Bangato (U17)Sutton & District ACBedford8 Aug 
 13.66m Royden John (M35)Hercules Wimbledon ACLee Valley27 Jun 
 13.57m Stephen Babalola (U20)South London HarriersBattersea Park1 Aug 
 13.43m Milan Stanisavljevic (U23)Woking ACWoodford5 Aug 
 13.36m Darren DodsGuildford & Godalming ACGuildford11 Jul 
 13.22m/-0.5 Chris Hall (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersKingston22 Aug 
 13.21m Taiwo Aderini (U20)Herne Hill HarriersTooting Bec24 Jun 
 13.05m Daniel Murray (U17)Sutton & District ACKingston13 Jun 
 12.96m/-0.4 Akin Oyediran (M45)Herne Hill HarriersKingston22 Aug 
 12.93m Marko Djurovic (U20)Epsom & Ewell HarriersWoodford4 Aug 
 12.84m Darren BrownSouth London HarriersBattersea Park1 Aug 
 12.83m David Cook (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersLeeds1 Aug 
Shot Putt (7.26kg) (Standard: 12.80m [42ft0in])
 17.82m Emeka UdechukuWoodford Green with Essex LadiesCardiff16 Aug 
 16.12m Mark Wiseman (M40)Belgrave HarriersTidworth22 Jul 
 15.70m Nick Webb (U23)Woking ACWoking11 Jul 
 15.26m Nick OwenKingston AC & Polytechnic HarriersHendon8 Aug 
 15.21m Kyle StevensKingston AC & Polytechnic HarriersKingston9 May 
 14.63m Tom NormanWoodford Green with Essex LadiesWatford20 Jun 
 13.26m Thomas Ashby (U20)Herne Hill HarriersHendon29 Aug 
 13.24m Anthony Soalla-BellShaftesbury Barnet HarriersLee Valley23 May 
 13.05m Kevin BurkeHerne Hill HarriersKingston22 Aug 
Discus (2kg) (Standard: 35.00m [115ft0in])
 59.23m Emeka UdechukuWoodford Green with Essex LadiesHendon1 Aug 
 58.79m Abdul BuhariNewham & Essex BeaglesLeiria, POR21 Jun 
 54.71m 1Thomas NormanWoodford Green with Essex LadiesParliament Hill16 Sep 
 54.34m Mark Wiseman (M40)Belgrave HarriersDerby22 Aug 
 53.97m Chris Scott (U23)Shaftesbury Barnet HarriersLoughborough27 May 
 49.13m Nick Webb (U23)Woking ACHendon1 Aug 
 48.36m Thomas Ashby (U20)Herne Hill HarriersKingston2 May 
 44.51m Gavin Johnson-AssoonHerne Hill HarriersLeeds1 Aug 
 43.81m Kariym Irving (U20)Croydon HarriersHemel Hempstead1 Aug 
 42.09m Nick OwenKingston AC & Polytechnic HarriersKingston22 Aug 
 38.26m Mike Small (M50)SwindonIlford2 May 
 37.82m Gareth Cook (M40)Kingston AC & Polytechnic HarriersKingston11 Jul 
 36.45m Chris Privett (M45)Belgrave HarriersBattersea22 Jul 
 35.89m 7Matt Field (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersParliament Hill25 Jul 
Hammer (7.26kg) (Standard: 39.60m [130ft0in])
 52.92m Gareth Cook (M40)Kingston AC & Polytechnic HarriersLeeds1 Aug 
 49.92m 5Kyle StevensKingston AC & Polytechnic HarriersBromley4 Jul 
 48.83m Gavin Cook (M35)Thames Valley HarriersKingston9 May 
 46.53m Chris Privett (M45)Belgrave HarriersBirmingham5 Jul 
 46.07m Mark Wiseman (M40)Belgrave HarriersCompiegne, FRA27 Jun 
 40.93m 1Robert Smith (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersTwickenham13 Sep 
Javelin (800g) (Standard: 50.00m [164ft0in])
 70.52m Felix HattonKingston AC & Polytechnic HarriersKingston18 Apr 
 56.39m Richmond Baah (U23)Croydon HarriersColchester2 May 
 56.14m Gavin Johnson-AssoonHerne Hill HarriersKingston22 Aug 
 52.03m Roy ChambersWoking ACPeterborough6 Jun 
 51.08m 1Ross Norton (U20)Sutton & District ACKingston13 Jun 
 50.80m 2AKariym Irving (U20)Croydon HarriersCroydon24 May 
 50.28m Chris DackKingston AC & Polytechnic HarriersCardiff6 Jun 
Decathlon (Standard: 5000pts)
 6128pts Matt Field (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersStreet26 Apr 
 5001pts Roy ChambersWoking ACHorsham12 Sep 

Go to Top of Page

E&OE.

NOTES
These rankings are produced from the information held in our rankings database. For each performance we hold the athlete's name and their club. For some athletes we also hold their date of birth which allows us to verify the age group they were in at the time of achieving the performance. For those athletes we are able to create a "Profile" which shows, on one screen, all the performance data we hold for that athlete and this is shown as a link from the athlete's name. At no time do we display the date of birth of any living athlete.

SEND UPDATES FOR RANKINGS TO ONE OF THE FOLLOWING CONTACTS:-
Senior Women       Senior Men
Under-20 Women       Under-20 Men
Under-17 Women       Under-17 Men
Under-15 Girls       Under-15 Boys
Under-13 Girls       Under-13 Boys
WHEN SENDING E-MAILS PLEASE USE A MEANINGFUL SUBJECT (eg SURREY RANKINGS) - OTHERWISE YOUR MESSAGE MAY BE TREATED AS SPAM AND COULD BE REJECTED. IT IS IMPORTANT THAT YOU USE THE E-MAIL ADDRESSES SHOWN ABOVE SO THAT WE CAN RE-DIRECT THEM IF NECESSARY. ALSO, PLEASE ENSURE THAT YOU INCLUDE ALL OF THE FOLLOWING DETAILS FOR EACH PERFORMANCE:-

(1) Event; (2) Age Group; (3) Athlete's First Name & Last Name; (4) Athlete's Club and/or School; (5) the Performance and (6) the Date and Venue when and where it was achieved.