|
| 3000 Metres (Standard: 11:00.00) |
| 8:58.02 | | Natalie Harvey | South London Harriers | Papakura, NZL | 20 Jan 1999 | | |
| 9:13.93 mx | 19 | Emelia Gorecka (U17) | Aldershot, Farnham & District AC | Watford | 8 Sep | | |
| 9:18.38 | 1 | Emelia Gorecka (U17) | Aldershot, Farnham & District AC | Kingston | 9 May | | |
| 9:34.17 | 3 | Lily Partridge (U20) | Aldershot, Farnham & District AC | Crystal Palace | 13 Aug | | |
| 9:35.35 | 2 | Georgia Peel (U17) | Aldershot, Farnham & District AC | Kingston | 9 May | | |
| 9:40.19 mx | 23r2 | Ruth Haynes (U17) | Aldershot, Farnham & District AC | Watford | 2 Jun | | |
| 9:48.67 | 2 | Ruth Haynes (U17) | Aldershot, Farnham & District AC | Birmingham | 10 Jul | | |
| 9:48.85 | 10 | Sophie Morris | Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC | Loughborough | 23 May | | |
| 9:51.8 | 1A | Liz Kipling (W35) | StM Richmond | Basingstoke | 7 Aug | | |
| 10:02.43 | 4 | Susan Shiel-Rankin (U17) | Aldershot, Farnham & District AC | Kingston | 9 May | | |
| 10:06.86 | 1 | Isabel Brinsden (U20) | Epsom & Ewell Harriers | Kingston | 9 May | | |
| 10:13.77 mx | 7r1 | Alice Lethbridge | Aldershot, Farnham & District AC | Watford | 28 Jul | | |
| 10:16.92 mx | 9r1 | Harriet Preedy (U15) | Aldershot, Farnham & District AC | Watford | 28 Jul | | |
| 10:24.1 | 1A | Emily Alden | Epsom & Ewell Harriers | Ewell | 24 Feb | | |
| 10:25.91 | 2 | Alice Lethbridge | Aldershot, Farnham & District AC | Kingston | 9 May | | |
| 10:28.3 | 1 | Zahara Hyde (W45) | Coventry Godiva Harriers | Tipton | 1 Aug | | |
| 10:29.59 mx | 11r1 | Joanna Rodriguez | Woking AC | Watford | 28 Jul | | |
| 10:30.04 mx | 23r1 | Leigh Chapman (U15) | Aldershot, Farnham & District AC | Watford | 30 Jun | | |
| 10:30.35 | 3 | Harriet Preedy (U15) | Aldershot, Farnham & District AC | Hendon | 25 Jul | | |
| 10:31.4 mx | | Maddy Hardwick (U23) | Kingston AC & Polytechnic Harriers | Twickenham | 16 Jun | | |
| 10:37.15 | 15r1 | Madeleine Garner (U20) | StM Richmond | Watford | 16 Jun | | |
| 10:38.6 | 2A | Maddy Hardwick (U23) | Kingston AC & Polytechnic Harriers | Harrow | 24 Apr | | |
| 10:38.6 | 1A | Ruth Clifton | Hercules Wimbledon AC | Wormwood Scrubs | 7 Aug | | |
| 10:40.93 | 3A | Sarah-Jane Murphy | Belgrave Harriers | Gateshead | 5 Jun | | |
| 10:41.6 | 1B | Estelle Damant | StM Richmond | Twickenham | 24 Apr | | |
| 10:42.1 | 3A | Rosie Hiles (U20) | Guildford & Godalming AC | Hemel Hempstead | 4 Sep | | |
| 10:44.9 | 2A | Laura Gent (U17) | Reigate Priory AC | Horsham | 19 Jun | | |
| 10:45.11 | 4A | Karen Ellison | Herne Hill Harriers | Gateshead | 5 Jun | | |
| 10:46.7 | 1B | Alice Wills (U17) | Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC | Horsham | 19 Jun | | |
| 10:46.8 | 1 | Grace Shephard (U20) | Epsom & Ewell Harriers | Hilversum, NED | 4 Apr | | |
| 10:47.49 | 4 | Fiona Parry | Walton AC | Kingston | 24 Jul | | |
| 10:51.06 mx | 9r1 | Sophie Foreman (U15) | South London Harriers | Brighton | 11 Aug | | |
| 10:52.15 | 5 | Louise Heron (U17) | Guildford & Godalming AC | Kingston | 9 May | | |
| 10:57.3 | 2A | Nathalie Warren | Walton AC | Ashford | 7 Aug | | |