EA U17/U15 Championships, 8/9 August 2009, Bedford |
GOLD | 8/9 August | Under-15 Boys | 400 Metres | | 1st |
| Omari Carr-Miller | (Croydon Harriers) | 51.22 | |
GOLD | 8/9 August | Under-15 Boys | 3000 Metres | | 1st |
| Peter Chambers | (Croydon Harriers) | 9:20.95 | |
GOLD | 8/9 August | Under-17 Men | Triple Jump | | 1st |
| Julien Allwood | (Herne Hill Harriers) | 14.58mm/+1.2 | |
GOLD | 8/9 August | Under-15 Girls | Long Jump | | 1st |
| Jahisha Thomas | (Sutton & District AC) | 5.43mm/+0.6 | |
GOLD | 8/9 August | Under-17 Women | 800 Metres | | 1st |
| Georgia Peel | (Aldershot, Farnham & District AC) | 2:07.35 | |
SILVER | 8/9 August | Under-15 Boys | 200 Metres | | 2nd |
| Josh Atille | (Croydon Harriers) | 23.19/+1.0 | |
SILVER | 8/9 August | Under-15 Boys | 400 Metres | | 2nd |
| George Munt | (Sutton & District AC) | 51.69 | |
SILVER | 8/9 August | Under-17 Men | 800 Metres | | 2nd |
| Rikkie Letch | (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) | 1:54.18 | |
SILVER | 8/9 August | Under-17 Men | 1500 Metres | | 2nd |
| Ross Franks | (St Mary's Richmond AC) | 3:59.92 | |
SILVER | 8/9 August | Under-17 Men | Triple Jump | | 2nd |
| Joe Lawrence | (Sutton & District AC) | 14.42mm/+1.3 | |
SILVER | 8/9 August | Under-17 Women | 300 Metres | | 2nd |
| Amy Allcock | (Aldershot, Farnham & District AC) | 39.23 | |
SILVER | 8/9 August | Under-17 Women | 800 Metres | | 2nd |
| Adelle Tracey | (Guildford & Godalming AC) | 2:09.15 | |
SILVER | 8/9 August | Under-17 Women | 3000 Metres | | 2nd |
| Emelia Gorecka | (Aldershot, Farnham & District AC) | 9:42.43 | |
SILVER | 8/9 August | Under-17 Women | 300 Metres Hurdles (76.2cm) | | 2nd |
| Laura Burke | (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) | 43.61 | |
BRONZE | 8/9 August | Under-15 Boys | 100 Metres | | 3rd |
| David Pratt | (Croydon Harriers) | 11.30/+0.1 | |
BRONZE | 8/9 August | Under-15 Boys | Long Jump | | 3rd |
| Oliver Newport | (Crawley AC) | 5.91mm/+1.5 | |
BRONZE | 8/9 August | Under-17 Men | 3000 Metres | | 3rd |
| Josh Grace | (Aldershot, Farnham & District AC) | 8:46.15 | |
BRONZE | 8/9 August | Under-17 Men | 100 Metres Hurdles (91.4cm) | | 3rd |
| Nicholas Ofonagoro | (Newham & Essex Beagles) | 13.31/+0.5 | |
BRONZE | 8/9 August | Under-17 Men | Long Jump | | 3rd |
| Elliot Safo | (Croydon Harriers) | 6.76mm/-0.6 | |
BRONZE | 8/9 August | Under-15 Girls | 75 Metres Hurdles (76.2cm) | | 3rd |
| Jahisha Thomas | (Sutton & District AC) | 11.41/-0.7 | |
BRONZE | 8/9 August | Under-17 Women | Triple Jump | | 3rd |
| Sarah Abrams | (Sutton & District AC) | 11.67mm/+0.2 | |