ESAA (English Schools) Championships, 6 - 7 July 2012, Gateshead |
GOLD | 6/7 July | Inter Boys | 100 Metres Hurdles (91.4cm) | | 1st |
| Kertis Beswick | (Croydon Harriers) | 13.09/+0.1 | |
GOLD | 6/7 July | Senior Boys | 800 Metres | | 1st |
| Zak Curran | (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) | 1:52.30 | |
GOLD | 6/7 July | Senior Boys | 400 Metres Hurdles (91.4cm) | | 1st |
| Jacob Paul | (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) | 52.14 | |
GOLD | 6/7 July | Junior Girls | 100 Metres | | 1st |
| Maya Bruney | (Blackheath & Bromley Harriers AC) | 12.10/+1.0 | |
GOLD | 6/7 July | Junior Girls | Discus (1kg) | | 1st |
| Sophie Mace | (Walton AC) | 37.48mm | |
GOLD | 6/7 July | Inter Girls | 80 Metres Hurdles (76.2cm) | | 1st |
| Shirin Irving | (Croydon Harriers) | 11.39/-0.6 | |
GOLD | 6/7 July | Inter Girls | 300 Metres Hurdles (76.2cm) | | 1st |
| Shona Richards | (Epsom & Ewell Harriers) | 42.37 | |
GOLD | 6/7 July | Senior Girls | 200 Metres | | 1st |
| Funto Fabunmi-Alade | (Herne Hill Harriers) | 24.30/+0.6 | |
GOLD | 6/7 July | Senior Girls | 400 Metres | | 1st |
| Jessie Knight | (Herne Hill Harriers) | 54.41 | |
GOLD | 6/7 July | Senior Girls | 800 Metres | | 1st |
| Maddy Austin | (Guildford & Godalming AC) | 2:12.08 | |
SILVER | 6/7 July | Junior Boys | Shot Putt (4kg) | | 2nd |
| Nathan Best | (Croydon Harriers) | 14.62mm | |
SILVER | 6/7 July | Junior Boys | Hammer (4kg) | | 2nd |
| Munroe Ritchie | (Crawley AC) | 52.71mm | |
SILVER | 6/7 July | Inter Boys | Discus (1.5kg) | | 2nd |
| Omar Reid | (Croydon Harriers) | 46.76mm | |
SILVER | 6/7 July | Senior Boys | Pole Vault | | 2nd |
| Jack Phipps | (Woking AC) | 4.60mm | |
SILVER | 6/7 July | Junior Girls | 100 Metres | | 2nd |
| Imani Lansiquot | (Sutton & District AC) | 12.16/+1.0 | |
SILVER | 6/7 July | Junior Girls | 200 Metres | | 2nd |
| Ashleigh Clarke | (Croydon Harriers) | 24.54/-0.4 | |
SILVER | 6/7 July | Junior Girls | 1500 Metres | | 2nd |
| Katherine Shiel-Rankin | (Aldershot, Farnham & District AC) | 4:35.50 | |
BRONZE | 6/7 July | Junior Boys | 200 Metres | | 3rd |
| Ezekiel Olusanya | (Herne Hill Harriers) | 23.14/+0.1 | |
BRONZE | 6/7 July | Junior Boys | High Jump | | 3rd |
| Jamie Horne | (Peterborough AC) | 1.81mm | |
BRONZE | 6/7 July | Junior Boys | Triple Jump | | 3rd |
| Jacob Veerapen | (unattached) | 12.64mm/+1.6 | |
BRONZE | 6/7 July | Junior Boys | Shot Putt (4kg) | | 3rd |
| David Olajiga | (Croydon Harriers) | 14.59mm | |
BRONZE | 6/7 July | Inter Boys | Shot Putt (5kg) | | 3rd |
| Daniel Ghosh | (Sutton & District AC) | 14.62mm | |
BRONZE | 6/7 July | Senior Girls | 200 Metres | | 3rd |
| Shanice Harrison | (South London Harriers) | 24.70/+0.6 | |
BRONZE | 6/7 July | Senior Girls | 3000 Metres | | 3rd |
| Laura Gent | (Aldershot, Farnham & District AC) | 9:46.25 | |
BRONZE | 6/7 July | Senior Girls | Discus (1kg) | | 3rd |
| Carla Letheby | (Walton AC) | 38.17mm | |