ESAA (English Schools) Championships, 10/11 July 2009, Don Valley, Sheffield |
GOLD | 10/11 July | Inter Boys | Triple Jump | | 1st |
| Julien Allwood | (Herne Hill Harriers) | 14.70mwm/+4.7 | |
GOLD | 10/11 July | Senior Boys | Triple Jump | | 1st |
| Kola Adedoyin | (Sutton & District AC) | 15.63mm/-0.8 | Surrey U20M Record |
GOLD | 10/11 July | Inter Girls | 300 Metres | | 1st |
| Amy Allcock | (Aldershot, Farnham & District AC) | 38.68 | Surrey U17W Record |
GOLD | 10/11 July | Inter Girls | 800 Metres | | 1st |
| Katie Snowden | (Herne Hill Harriers) | 2:10.49 | |
GOLD | 10/11 July | Inter Girls | 1500 Metres | | 1st |
| Georgia Peel | (Aldershot, Farnham & District AC) | 4:16.24 | Surrey U17W/U20W Record |
GOLD | 10/11 July | Inter Girls | 3000 Metres | | 1st |
| Emelia Gorecka | (Aldershot, Farnham & District AC) | 9:35.79 | |
GOLD | 10/11 July | Inter Girls | 300 Metres Hurdles (76.2cm) | | 1st |
| Laura Burke | (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) | 42.94 | |
SILVER | 10/11 July | Junior Boys | 400 Metres | | 2nd |
| Omari Carr-Miller | (Croydon Harriers) | 50.20 | |
SILVER | 10/11 July | Junior Boys | Discus Throw | | 2nd |
| Faraz Rafi | (Croydon Harriers) | 42.43mm | |
SILVER | 10/11 July | Senior Boys | 100 Metres | | 2nd |
| Cyle Carty | (Sutton & District AC) | 10.74/+0.8 | |
SILVER | 10/11 July | Senior Boys | Pole Vault | | 2nd |
| Ned Quiney | (Croydon Harriers) | 4.70mm | |
SILVER | 10/11 July | Inter Girls | 3000 Metres | | 2nd |
| Ruth Haynes | (Aldershot, Farnham & District AC) | 9:45.48 | |
SILVER | 10/11 July | Senior Girls | 200 Metres | | 2nd |
| Twinelle Hopeson | (Croydon Harriers) | 24.55/-1.1 | |
SILVER | 10/11 July | Senior Girls | 800 Metres | | 2nd |
| Loulou Rowlands | (South London Harriers) | 2:08.52 | |
BRONZE | 10/11 July | Junior Boys | 200 Metres | | 3rd |
| Josh Atille | (Croydon Harriers) | 22.86/-0.1 | Surrey U15B Record |
BRONZE | 10/11 July | Junior Boys | 800 Metres | | 3rd |
| Hugo Fleming | (Walton AC) | 2:02.17 | |
BRONZE | 10/11 July | Inter Boys | 1500 Metres | | 3rd |
| Liam White | (Hercules Wimbledon AC) | 4:02.96 | |
BRONZE | 10/11 July | Inter Boys | Long Jump | | 3rd |
| Elliot Safo | (Croydon Harriers) | 6.79mm/-0.9 | |
BRONZE | 10/11 July | Junior Girls | 1500 Metres | | 3rd |
| Susan Shiel-Rankin | (Aldershot, Farnham & District AC) | 4:39.66 | |
BRONZE | 10/11 July | Inter Girls | 200 Metres | | 3rd |
| Funto Fabunmi-Alade | (Herne Hill Harriers) | 24.86/+0.3 | |
BRONZE | 10/11 July | Inter Girls | Long Jump | | 3rd |
| Amelia Richards | (Sutton & District AC) | 5.42mm/-1.7 | |